Ako chaos či kolosálny zmätok opisujú dnes popredné americké médiá vývoj v Kongrese, kde pravdepodobne stroskotal kompromisný výdavkový balík, ktorý má na poslednú chvíľu odvrátiť obmedzenie prevádzky federálnej vlády. Tej vyprší zákonom schválené financovanie už v noci na sobotu a silnejúca kríza aktuálne nemá jasné východisko.
Plán dojednaný kongresovými lídrami oboch hlavných strán v stredu odmietla veľká časť republikánov na čele s novozvoleným prezidentom Donaldom Trumpom.
Financie na chod vlády
Uvoľnenie peňazí na chod vlády až na poslednú chvíľu nie je v posledných rokoch v Kongrese ničím výnimočným a ešte na začiatku týždňa sa zdalo, že zákonodarcovia opäť smerujú ku krátkodobému predĺženiu skoršieho rozpočtu.
Keď však v utorok lídri zverejnili spoločný návrh vyjednávačov Demokratickej strany a republikánov, ktorý obsahoval aj množstvo nesúvisiacich bodov, časť Republikánskej strany ho začala odsudzovať. Čoskoro sa pridal miliardár Elon Musk, ktorý o návrhu šíri dezinformácie, a v stredu popoludní tiež Trump.
"Jeho výpad zanechal návrh v Snemovni reprezentantov na pokraji smrti, keď si vyžiadal zásadné zmeny dohody, čím uvrhol rokovania o odvrátení vládneho shutdownu do chaosu," napísal denník The New York Times.
Pozornosť sa teraz sústredí predovšetkým na republikánskeho šéfa snemovne Mikea Johnsona, ktorý kompromisný balík pôvodne obhajoval, avšak chce sa vyhnúť scenáru, aby bol v tesne rozdelenej komore schválený predovšetkým hlasmi demokratov.
Špekuluje sa, že by Johnson nakoniec mohol navrhnúť samotné predĺženie rozpočtového provizória bez doplnkových bodov dojednaných s demokratmi, Trump však v noci na dnes vystúpil aj proti tomuto variantu.
Sám navrhuje spojiť krátkodobý výdavkový plán s navýšením dlhového stropu USA, čím do situácie vniesol úplne oddelený a zložitý problém.
Ochromenie úradov
Vláde USA tak hrozí prvá uzávera od prelomu rokov 2018 a 2019, keď viac ako mesačný shutdown spôsobil spor exprezidenta Trumpa so zákonodarcami.
V praxi tento scenár znamená obmedzovanie prevádzky federálnych agentúr na najnutnejšie procesy, pričom zvyšok pracovnej sily dostáva nútenú dovolenku. Zároveň sa pozastavuje vyplácanie miezd štátnym zamestnancom od úradníkov cez správcov národných parkov po vojakov.
Akékoľvek riešenie súčasnej krízy si vyžaduje podporu republikánov aj demokratov, keďže každá strana má väčšinu v jednej komore Kongresu.
Situáciu ďalej komplikuje skutočnosť, že pri schvaľovaní výdavkového návrhu v Snemovni bez obvyklého prerokovania vo výbore nestačí jednoduchá väčšina hlasov, ale je potrebná dvojtretinová podpora.
"Mike Johnson je v strašnej pozícii," hodnotil dnes web Politico. Pripomenul, že Johnsonovi ide aj o obhajobu funkcie predsedu snemovne, pre ktorú po Novom roku bude potrebovať podporu prakticky všetkých svojich straníckych kolegov.
Revolta republikánov proti kompromisnému plánu na odvrátenie shutdownu nie je prekvapujúca, keďže v Trumpovej strane dlhodobo panujú nezhody okolo štátnych výdavkov a zadlženia USA.
Aktuálnu vlnu odporu priživil priebeh rokovaní o novom rozpočtovom opatrení, v ktorom si demokrati vynútili množstvo ústupkov, napísala agentúra AP.
Finálny návrh o viac ako 1500 stránkach obsahoval mimoriadne výdavky pre obete živelných katastrof alebo nesúvisiace položky vrátane bodu o možnom presune pôsobiska klubu amerického futbalu Washington Commanders alebo mierneho zvýšenia platov zákonodarcov.