Tento rok priniesol trom najbohatším Francúzom rekordný prepad hodnoty ich celkového majetku. Mohol za to slabý dopyt po luxusnom tovare a politická nestabilita.
Majetok Bernarda Arnaulta, Françoise Bettencourtovej Meyersovej a Françoise Pinaulta, ktorí patria medzi najbohatších ľudí na svete, tento rok podľa rebríčka miliardárov zostavovaného agentúrou Bloomberg klesol dokopy o zhruba 70 miliárd dolárov (vyše 67 miliárd eur).
Ich firmy, LVMH, L‘Oréal a Kering, potom patrili medzi firmy s najvyšším poklesom na francúzskej akciovej burze. Akcie Keringu, majiteľa Gucci, klesli o 41 percent, upozornila agentúra Bloomberg.
Hodnota majetku trojice sa prepadla kvôli výpredaju firiem zameraných na luxusný tovar a prostriedky na osobnú starostlivosť. Čínski zákazníci obmedzili nákupy niekoľkých tovarov, od koženého po značkové oblečenie a produkty starostlivosti o pleť, a niektoré firmy, ako značka Gucci, sa stretávajú s novým vedením a stratégiou.
Záujem investorov o francúzske aktíva potom znížila aj nestabilná francúzska politika, vrátane pádu vlády Michela Barniera tento mesiac.
Predaj luxusného tovaru a kozmetiky v období pandémie prudko vzrástol, pretože spotrebitelia utrácali za luxusné značky vďaka peňažným rezervám vytvoreným v čase obmedzenia pohybu.
Táto dynamika pomohla Arnaultovi, zakladateľovi firmy LVMH, dostať sa na prvé miesto rebríčka najbohatších ľudí sveta agentúry Bloomberg. Teraz je na piatom mieste a doteraz prišiel o 31 miliárd dolárov, čo je najviac z 500 najbohatších ľudí sveta.
Dedička L‘Oréalu Bettencourtová Meyersová bola dlho najbohatšou ženou sveta a vlani sa stala prvou ženou, ktorej majetok prekonal sto miliárd dolárov. Teraz už o svoju pozíciu jednotky medzi ženami prišla a hodnota jej majetku sa znížila.
Pinault, ktorý založil firmu, z ktorej sa vyvinul Kering, taktiež zaznamenal ohromný prepad hodnoty majetku. Z maxima v auguste 2021 sa hodnota jeho majetku znížila o 64 percent. To je najväčší percentuálny pokles za toto obdobie zo všetkých ľudí v indexe agentúry Bloomberg. Mohli za to hlavne problémy značky Gucci.
Akcie európskych luxusných firiem pritom boli ešte pred dvoma rokmi považované za rastovú akciovú alternatívu k americkým technologickým gigantom označovaným ako "úžasná sedmička".
Spomalenie však nezasiahlo všetky luxusné značky rovnako. Napríklad tržby firmy Hermès v treťom štvrťroku rástli, pretože sa zameriava na najbohatšiu klientelu, ktorej výdavky bývajú odolnejšie.