Akcie čipových firiem kótovaných na japonskej burze v utorok prehĺbili straty. Globálny výpredaj technologických titulov v pondelok (27. 1.) spustili pochybnosti týkajúce sa masívnych výdavkov na najmodernejšie čipy podporujúce umelú inteligenciu (AI), ktoré vyvolal čínsky startup DeepSeek. Informuje portál CNBC.
Akcie dodávateľa zariadení na testovanie polovodičov Advantest sa v utorok prepadli o viac ako desať percent. Akcie Tokyo Electron klesli o 3,6 percenta, akcie Renesas Electronics o 2,29 percenta.
Akcie konglomerátu Softbank Group, ktorý vlastní výrobcu čipov Arm, stratili 5,26 percenta. V oslabovaní pokračovali aj tituly súvisiace s dátovými centrami, pričom akcie firiem Furukawa a Fujikura klesli o 8,22 percenta, respektíve o 8,1 percenta.
Kľúčový japonský index Nikkei 225 v utorok odpísal 1,39 percenta a uzavrel na 39.016,87 bodu. Širší japonský index Topix takmer stagnoval, keď sa znížil len o 0,04 percenta na 2756,90 bodu.
Spoločnosť DeepSeek koncom decembra uviedla na trh bezplatný jazykový model s otvoreným zdrojovým kódom a tvrdí, že bol vyvinutý len za dva mesiace s nákladmi nižšími ako šesť miliónov dolárov (5,7 milióna eur). To sú výrazne menšie náklady, než aké požadujú západní konkurenti.
DeepSeek v minulom týždni zverejnila model R1, ktorý údajne prekonal najnovší model OpenAI v mnohých testoch tretích strán.
"DeepSeek ohrozuje naratív o výnimočnosti USA, čím ďalej spochybňuje dominanciu veľkolepej sedmičky," uviedli analytici banky Citi.
Trhová kapitalizácia čipového gigantu Nvidia, ktorý doteraz najviac profitoval z boomu okolo AI, v pondelok klesla takmer o 600 miliárd dolárov. Akcie Nvidia sa prepadli o 17 percent a zaznamenali najhorší deň od marca 2020.