Predsedovia predstavenstiev spoločností Siemens, Deutsche Bank a Mercedes-Benz v spoločnom vyhlásení vyzvali, aby sa Nemecko neuzatváralo migrácii. Potrebná je podľa nich aj nová hospodárska politika, ktorá by najväčšiu európsku ekonomiku opäť priviedla k rastu.
"Spolkové voľby sa nesmú stať protestnými voľbami," vyzval šéf Siemensu Roland Busch. Varoval pred "masívnym nárastom xenofóbnych názorov". Bez stabilnej demokracie podľa neho nemožno dosiahnuť blahobyt a hospodársky rast.
Aj predseda predstavenstva automobilky Mercedes-Benz Ola Källenius varoval pred rastúcim nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl. Nemecká debata o migrácii podľa neho ale málo rozlišuje. "Nelegálna imigrácia nie je to isté, ako získavať pre našu krajinu kvalifikovanú pracovnú silu."
V hospodárskej oblasti podľa neho Nemecko potrebuje znížiť byrokratickú záťaž a ceny energií, ktoré teraz znižujú konkurencieschopnosť Nemecka.
Šéf bankového domu Deutsche Bank Christian Sewing vyzval s ohľadom na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa do úradu na silnejšiu integráciu Európy. Nutný je podľa neho predovšetkým harmonizovaný európsky vnútorný trh kapitálu a výrobkov. Aj on volá po znížení byrokracie.
Spoločná výzva predsedov predstavenstiev vznikla v rámci iniciatívy, ktorá združuje zhruba štyri desiatky nemeckých podnikov a organizácií. Založená bola pred minuloročnými voľbami do Európskeho parlamentu. V stanovách sa hlási k "rozmanitosti, otvorenosti a tolerancii". Členmi iniciatívy sú aj koncerny Volkswagen, BMW, BASF či Allianz.
Zo začiatku tohto roka sa kampaň pred predčasnými voľbami sústredila hlavne na neuspokojivý stav nemeckého hospodárstva. Zmenil to útok v Aschaffenburgu z 22. januára, pri ktorom neúspešný žiadateľ o azyl z Afganistanu zaútočil na skupinu detí zo škôlky, zabil dvojročného chlapca a 41-ročného muža, ktorý prišiel na pomoc.
Opozičná konzervatívna únia CDU/CSU následne zverejnila návrhy na výrazné sprísnenie migračnej a azylovej politiky. Schválenie jej rezolúcie v Spolkovom sneme za pomoci protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko (AfD) vyvolalo nebývalo ostrú kritiku aj desaťtisícové demonštrácie.