Nemecké mestá čelia rastúcim finančným problémom, pričom väčšina z nich nie je schopná tento rok predložiť vyrovnaný rozpočet. Dôvodom je nepriaznivý vývoj ekonomiky a vysoké sociálne výdavky. Poukázali na to v pondelok zverejnené výsledky prieskumu Asociácie nemeckých miest. Správa pochádza z agentúry Reuters.
Vysoké náklady na energie, tlak zahraničnej konkurencie, úrokové sadzby a pokračujúca ekonomická neistota zvyšujú tlak na nemecké hospodárstvo. To zaznamenalo v minulom roku pokles, už druhý rok po sebe. Navyše sa odhaduje, že ekonomika klesne aj v tomto roku.
Vyrovnaný rozpočet
Prieskum ukázal, že približne 37 percent veľkých nemeckých miest nie je schopných dosiahnuť v tomto roku vyrovnaný rozpočet a zhruba 47 percent miest sa musí spoliehať na rezervy.
Prieskum bol zverejnený iba pár dní pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať 23. februára a v ktorých sú práve ekonomické problémy pre voličov kľúčové. Napätie zvyšuje aj fakt, že krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko je v poslednom období populárna a v prieskumoch verejnej mienky sa umiestňuje na druhom mieste.
Iba dve percentá nemeckých miest uviedli, že čo sa týka najbližších piatich rokov, sú v oblasti financií optimistické. Priemer za posledných päť rokov pritom predstavuje 64 percent miest. Takmer polovica miest očakáva zhoršenie rozpočtovej situácie, v dôsledku čoho počíta so znižovaním počtu zamestnancov, obmedzovaním služieb a so zastavením infraštruktúrnych projektov.
Problém pre novú vládu
"Éra vyrovnaných rozpočtov je už za nami. Problém je však štrukturálny, nie je to vina samotných miest," povedal v pondelok na konferencii v Berlíne predseda Asociácie nemeckých miest Markus Lewe. Dodal, že budúca nemecká vláda musí tento problém urgentne riešiť, inak mestám hrozí finančný kolaps. Vyzval na spravodlivejšiu deľbu daňových príjmov medzi mestá a štát či prehodnotenie dlhovej brzdy.
Najväčšiu záťaž pre mestá predstavuje rast sociálnych výdavkov. Sú to najmä výdavky na starostlivosť o deti, podpora pre ľudí so zdravotným postihnutím a starostlivosť o starších ľudí.
Sociálne výdavky miest vzrástli minulý rok o 12 percent, pričom výdavky na zabezpečenie detí a mládeže sa za posledné desaťročie zdvojnásobili, dodala asociácia. Ďalším problémom je prílev imigrantov, čo ešte viac zvyšuje výdavky obcí a miest na sociálne zabezpečenie, najmä na pomoc deťom, mladistvým a nezamestnaným.