Zisk petrochemickej skupiny MOL pred zdanením klesol medziročne o 23 percent takmer výlučne v dôsledku externých vplyvov, pričom v roku 2023 bol vo výške 1,936 miliardy dolárov (1,853 miliardy eur).
Mierny pokles downstreamu mal byť spôsobený najmä pokračujúcim trendom poklesu rafinérskych marží a rozsiahlych generálnych revízií.
Spoločnosť priblížila, že petrochemický EBITDA (výsledok hospodárenia pred odpočítaním úrokov, daní a odpisov) zostal v červených číslach, ovplyvnený nižšou produkciou v dôsledku generálnych revízií v Bratislave, zatiaľ čo marže zostali pod tlakom nákladov na suroviny aj slabého dopytu.
Napriek nižšiemu dopytu na trhu s palivami na kľúčových trhoch, ako je Maďarsko a Chorvátsko, sa celoročný predaj palivových produktov zvýšil o päť percent, doplnila spoločnosť.
K výsledkom Skupiny MOL opäť významne prispieval upstream, pričom výsledky za štvrtý štvrťrok pozitívne ovplyvnilo cenové prostredie a tiež objem ťažby.
Ceny ropy v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom klesli približne o sedem percent, ale volatilita na európskych trhoch so zemným plynom ako aj iné faktory viedli k celkovému pozitívnemu príspevku, vysvetlila spoločnosť.
"Tento rok očakávame, že miera neistoty sa môže zmeniť, ale neistota nezmizne. Vynútený program transformácie ropného priemyslu vytvára pre Európu vážny problém v oblasti konkurencieschopnosti, ktorý musíme riešiť. Pre všetkých hráčov v priemysle je stále prioritou bezpečnosť dodávok. Bez nákupu energií z rôznych zdrojov, cenovo dostupných energií a silného priemyslu by sa Európa mohla ocitnúť v čoraz náročnejšej situácii," dodal Hernádi.
V roku 2025 si Skupina MOL stanovila výhľad zisku pred zdanením na úrovni približne 1,6 miliardy dolárov (1,53 miliardy eur).
Upstream odkazuje na dodávateľov, suroviny a iné vstupy, ktoré vstupujú do výroby produktu, zatiaľ čo downstream odkazuje na procesy, distribúciu a zákazníkov na druhom konci.