Cena medi je na rekorde, najbližší termínový kontrakt na komoditnej burze COMEX v New Yorku dnes prvýkrát zdolal hranicu 5,37 USD za libru.
Cena medi obchodovaná na Londýnskej burze kovov (LME) dopoludnia presiahla 10 164 USD za tonu a bola najvyššia od 7. júna minulého roka. Meď obchodovaná v New Yorku tak vykazuje rekordnú cenovú prémiu proti medi obchodovanej v Londýne. Neskôr ceny na oboch trhoch mierne klesli.
"Trh teraz do cien zahŕňa 80-percentnú pravdepodobnosť, že Spojené štáty zavedú na dovoz medi clo 25 percent," povedal vedúci výskumu v spoločnosti Amalgamated Metal Trading Dan Smith. "Takže to nie je 100 percent, ale tá pravdepodobnosť sa zvyšuje," dodal.
Trump zhruba pred mesiacom nariadil vyhodnotiť, či by Spojené štáty mali zaviesť nové clá na dovoz medi. Cieľom je obnoviť produkciu tohto kovu v USA. Technicky môže tento proces trvať až deväť mesiacov, agentúra Bloomberg ale s odvolaním sa na svoje zdroje napísala, že clá by mohli byť zavedené už o niekoľko týždňov.
Spojené štáty už od začiatku marca uplatňujú 25-percentné clo na dovoz ocele a hliníka. Trump tiež povedal, že od 2. apríla začnú v USA platiť recipročné clá, ktoré majú dostať americké clá na úroveň ciel uplatňovaných v iných krajinách.
Vzhľadom na to, že Spojené štáty asi 40 percent spotrebovanej medi dovážajú, pozornosť sa teraz sústredí na dodávky pred zavedením ciel. Meď sa do USA dováža hlavne z Čile a z Kanady.
Dostupné zásoby medi na burze LME od polovice februára prudko klesli a teraz sa pohybujú okolo 111-tisíc ton. Rozdiel medzi cenou medi na okamžité dodanie a cenou trojmesačného termínového kontraktu na LME zostáva záporný, čo znamená, že akútny nedostatok tohto kovu v najbližšom čase nehrozí.
Meď sa využíva v čistej podobe, ale aj v zliatinách. Je odolná voči korózii, má vysokú elektrickú vodivosť a tiež výbornú vodivosť tepelnú. Využíva sa napríklad pri výrobe elektrických vodičov, integrovaných obvodov, chladičov, kotlov alebo aj kuchynského riadu.