Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu. Na túto tému sa počas plenárnej schôdze europarlamentu v Štrasburgu vyjadrili viacerí slovenskí europoslanci.
Nové americké clá
Miriam Lexmann (EPP/KDH) skritizovala slovenskú vládu, že nemá žiadne plány pripravené pre zavedenie amerických ciel na autá a že koná oneskorene. V prípade Únie skonštatovala, že nevie komunikovať so Spojenými štátmi.
Podľa nej by Únia a USA našli zhodu napríklad pri znižovaní závislostí od Číny, kde však Američania nemajú pocit, že Únia im ponúka nejakú spoluprácu.
Ľudovít Ódor (RE/PS) tvrdí, že zavádzanie ciel je zlá správa pre všetkých, aj pre Slovensko. Verí, že stále existuje priestor na rokovanie s Američanmi a nejaké ich ústupky. Ak nie, tak treba zaviesť colné protiopatrenia na tovary a služby, aby to zabolelo aj výrobcov v USA.
Podmienky pre automobilky
„Vidíme, že je to veľmi nevyspytateľné. Musíme sa sústrediť aj na iné geografické oblasti a ako Európa otvárať dohody o voľnom obchode s Latinskou Amerikou, Indiou a ďalšími krajinami, aby sme si udržali kapacitu, ktorú máme,“ povedal s odkazom na výrobu áut v Európe.
Skonštatoval, že ak po zavedení ciel zahraničné podmienky pre slovenské automobilky nebudú priaznivé, tak vláda by mala urobiť všetko pre to, aby doma pre nich vytvorila lepšie prostredie na podnikanie a lepšie možnosti hľadať odbyt pre svoju produkciu. Čiže, ak veľké automobilky budú inde znižovať výrobu a stavy zamestnancov, aby sa to netýkalo Slovenska.
Ľubica Karvašová (RE/PS) upozornila, že Trumpove plošné clá a aj tie na autá, nie sú „Dňom oslobodenia“, ale skôr „Dňom inflácie“, čo platí najmä pre Američanov, aj pre európske firmy a ich zamestnancov. Za nereálne a neférové považuje čísla prezentované Trumpom. Pripomenula, že Únia zaťažuje clami americké tovary na úrovni jedno až dve percentá a nie 39 percent ako naznačila Trumpova tabuľka.
„Od dnes platia aj 25-percentné clá na automobily, kde je Slovensko jednou z najzraniteľnejších krajín Únie,“ uviedla. Podľa nej by odvetné opatrenia, ktoré Únia predstaví 13. apríla, mali byť v znamení jednoty členských krajín a ochraňovať európskych občanov a firmy. Tiež považuje za vhodné ďalej rokovať s USA a predísť tak eskalácii ciel a cien.