Americká agentúra Moody‘s Investors Service dnes znížila rating úverovej spoľahlivosti Spojených štátov z najvyššieho stupňa Aaa na Aa1, informujú agentúry Reuters a AFP.
Je to prvý taký krok od januárového vymenovania Donalda Trumpa za amerického prezidenta. Moody‘s bola posledná z troch hlavných ratingových agentúr, ktorá USA hodnotila najvyšším stupňom.
"Po sebe idúce americké administratívy a Kongres sa nedokázali dohodnúť na opatreniach, ktoré by zvrátili trend vysokých ročných fiškálnych deficitov a rastúcich úrokových nákladov," uviedla vo svojom zdôvodnení Moody‘s.
Agentúra navyše nepočíta s tým, že by sa to podarilo vďaka rozpočtovým a daňovým návrhom, o ktorých teraz rokujú zákonodarcovia, pričom mala podľa AFP na mysli predovšetkým výrazné zníženie daní, o ktoré sa usiluje Trump.
Ratingový výhľad je podľa Moody‘s stabilný.
Už v roku 2011 najvyšší rating Spojeným štátom odobrala agentúra S&P Global Ratings, ktorá vtedy ešte používala názov Standard & Poor‘s, v roku 2023 tak urobila aj spoločnosť Fitch.
Úverový rating je dôležitým vodítkom pre investorov, ktorý ukazuje, aká je pravdepodobnosť riadneho splácania pôžičiek. Má významný vplyv na ochotu veriteľov príslušnému štátu požičiavať a tiež na podmienky pôžičky, napríklad na úrokovú sadzbu. Čím je rating vyšší, tým lepšie je dlžník vnímaný v očiach veriteľov a tým je aj pravdepodobnejšie, že bude schopný zaistiť si lacnejšie pôžičky.