Ceny ropy sa v utorok takmer nezmenili. Vývoj na trhu ovplyvnili najmä obavy zo zlyhania rokovaní o iránskom jadrovom programe a signály spomalenia čínskej ekonomiky. Informujú o tom agentúry Reuters a Bloomberg.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa v utorok o 7.31 h SELČ predával po 62,72 USD (55,69 eura). To bolo o tri centy alebo 0,05 percenta menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.
Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 15 centov alebo 0,23 percenta na 65,39 USD za barel.
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí v pondelok (19. 5.) vyhlásil, že Teherán by sa mohol zapojiť do regionálneho konzorcia pre jadrové palivo, ale neprestane s obohacovaním uránu v rámci svojho jadrového programu.
Tieto vyjadrenia prišli po tom, ako osobitný vyslanec USA Steve Witkoff počas víkendu zopakoval, že Washington bude požadovať, aby každá nová dohoda obsahovala ustanovenie o zdržaní sa obohacovania uránu.
Západné veľmoci obviňujú Irán, že sa snaží získať zbraň hromadného ničenia. Teherán to popiera a tvrdí, že jeho jadrový program je určený výlučne na civilné účely. Prípadná dohoda by otvorila cestu k zmierneniu amerických sankcií a umožnila Iránu zvýšiť vývoz ropy o 300-tisíc až 400-tisíc barelov denne, uviedla agentúra Reuters.
Tlak na ceny ropy vyvolali aj údaje z Číny, podľa ktorých priemyselná výroba i maloobchodné tržby v apríli spomalili rast. To vyvolalo obavy z poklesu dopytu po rope v krajine, ktorá je najväčším svetovým dovozcom komodity.