Výročné stretnutie ministrov financií siedmich najbohatších krajín sveta sa začalo v utorok v kanadskom horskom stredisku Banff. Nemecký minister Lars Klingbeil a jeho rezortný kolega z USA Scott Bessent pritom absolvovali konštruktívny dialóg na okraj stretnutia. Správa pochádza z AP, AFP a Reuters.
Ich diskusia trvala dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo a bola opísaná ako súkromná, otvorená a konštruktívna výmena názorov, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z nemeckej delegácie.
Geopolitické prekážky
Klingbeil na ňom zdôraznil význam silných transatlantických väzieb, najmä vzhľadom na súčasné geopolitické a ekonomické prekážky. Uviedol tiež, že existujúce nezhody v obchode s USA by sa mali urýchlene urovnať. Obaja ministri sa dohodli, že budú pokračovať v rozhovoroch vo Washingtone, pričom Bessent poslal Klingbeilovi pozvánku.
V predchádzajúcich rokoch priniesli stretnutia G7 spoločné záväzky v boji proti inflácii či pandémii. Tento rok však rokovania komplikujú clá amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré brzdia hospodársky rast členov G7 vrátane hostiteľskej Kanady. V jej prípade Trump dokonca navrhol, aby sa stala potenciálnym 51. štátom USA.
Trumpova administratíva dosiahla zatiaľ predbežnú obchodnú dohodu len s jedným členom G7, Spojeným kráľovstvom, a vedie rozhovory s Japonskom a Európskou úniou.
Kanada však stále čelí clám vo výške 25 percent na mnohé z produktov, ktoré vyváža do Spojených štátov vrátane automobilov. Ďalší členovia G7 čelia clám vo výške 25 percent na oceľ, hliník a autá a plošným desať percentným clám na zvyšný vývoz do USA.
Americké clá
Na stretnutí sú prítomní aj guvernéri centrálnych bánk z krajín G7. Aj keď Trumpove clá nie sú formálne na programe, podľa Kanady „obchod a clá budú súčasťou diskusie o globálnej ekonomike“.
Kanadský minister financií Francois-Philippe Champagne na otázku o bilaterálnych rozhovoroch s Bessentom v utorok novinárom povedal, že napriek napätiu okolo ciel sa obe strany snažia koordinovať kroky a riešiť problémy vrátane nadmernej priemyselnej kapacity, netrhových praktík a finančnej kriminality.
Stretnutie v Banffe bude „testom alebo signálom“ o schopnosti G7 dohodnúť sa na konečnom vyhlásení, uviedol nemenovaný predstaviteľ francúzskeho ministerstva financií.
Hoci kanadské predsedníctvo dúfa, že vydá komuniké, to bude musieť odrážať „spoločné chápanie globálnej ekonomickej situácie a spoločné ciele pri riešení problémov“, dodal.
Zdroj oboznámený s postojom USA zase uviedol, že Washington nie je naklonený „urobiť komuniké len preto, aby urobil komuniké“, pričom poznamenal, že konsenzus by mal byť v súlade aj s prioritami Trumpovej administratívy.