Rozsiahly návrh zákona o daniach a výdavkoch, ako ho chce presadiť prezident Donald Trump, v americkej Snemovni reprezentantov prekonal zásadnú prekážku a smeruje k hlasovaniu. Pokiaľ prejde, čaká ho debata v Senáte, čo môže trvať aj niekoľko týždňov.
V hre je predĺženie daňových škrtov z roku 2017 a zavedenie nových daňových úľav. Návrh však počíta aj s rušením niektorých dotácií a ďalej by zvýšil už aj tak vysoké zadlženie Spojených štátov, uviedla agentúra Reuters.
Daňové úľavy
Snemovňa v noci na dnešok hlasovala zhruba po straníckej línii pomerom 217 hlasov za návrh a 212 proti. Nové úľavy by sa vzťahovali napríklad na príjmy zo sprepitného alebo na splátky pôžičiek pri nákupe automobilu.
Návrh však už nepočíta s mnohými subvenciami pri obnoviteľných zdrojoch, zvyšuje ale výdavky na armádu a na činnosť imigračných úradov. Okrem toho by sprísnil nárok na potravinové a zdravotné programy, ktoré slúžia miliónom Američanov s nízkymi príjmami.
Navrhovaný zákon – ktorému Trump hovorí „jeden veľký krásny návrh zákona“ – by tiež zvýšil štátny dlh. Ten už teraz dosahuje 36,2 bilióna dolárov a ak zákonodarcovia Trumpov návrh schvália, zvýšia sa v nasledujúcich desiatich rokoch o 3,8 bilióna dolárov, uvádza nezávislý Rozpočtový úrad Kongresu (CBO).
Opoziční demokrati sú proti návrhu, pripojil sa k nim ale len jediný republikán, a síce Thomas Massie, považovaný za fiškálneho jastraba. Zákonodarcovia by mali o návrhu znovu hlasovať dnes ráno miestneho času, a ak návrh prejde, posunie sa potom do Senátu. V ňom, rovnako ako v Snemovni reprezentantov, majú Trumpovi republikáni väčšinu.
Nebolo pritom jasné, či si predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson zaistí potrebnú podporu od svojej vlastnej tesnej republikánskej väčšiny, ktorá je 220 ku 212.
Po schôdzke v Bielom dome a s pravovernými konzervatívcami však vyjadril dôveru, že návrh zákona dolnou komorou Kongresu prejde. Konzervatívcom sa nepáčilo, že návrh neobsahuje ďalšie škrty vo výdavkoch.
Republikáni sa v názoroch rozdeľujú
Republikáni sú ohľadom návrhu zákona hlboko rozdelení, čo vyvoláva otázky, či budú schopní zhromaždiť hlasy pre jeho schválenie. Demokrati sú totiž vo svojom odpore jednotní.
Po neúspešnom štarte v jednom kongresovom výbore minulý týždeň legislatíva prešla v stredu večer ďalším výborom až po maratóne rokovania, ktoré zabralo skoro 22 hodín. Demokrati podali viac ako 520 pozmeňovacích návrhov v neúspešnej snahe o zmenu navrhovanej legislatívy.
"Budeme sa brániť a budeme bojovať, ako to len pôjde," povedal zástupca demokratov Jim McGovern. "Tento návrh zákona je podvod. Je to daňový podvod, ktorého cieľom je okradnúť vás, americký ľud, a dať peniaze Trumpovým milionárskym a miliardárskym priateľom," dodal.
Ratingová agentúra Moody‘s minulý týždeň znížila hlavný rating Spojených štátov z najvyššej možnej známky Aaa o jeden stupeň na známku Aa1, zdôvodnila to práve narastajúcim dlhom.
Nižší rating môže viesť k ďalšiemu predraženiu financovania dlhu. Spojené štáty mali najvyšší rating pri všetkých troch hlavných ratingových agentúrach do roku 2011, kedy im najvyššiu známku odobrala agentúra Standard & Poor‘s. V roku 2023 sa pridala aj agentúra Fitch.