Víkendový telefonát medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a predsedníčkou Európskej únie Ursulou von der Leyenovou dal „nový impulz“ rokovaniam o obchode.
Uviedla to v pondelok hovorkyňa predsedníčky Európskej komisie Paula Pinhová. Informujú o tom agenútry AFP a Reuters.
"Veľmi pekný" rozhovor
Francúzsky prezident Emmanuel Macron zase v pondelok počas návštevy Vietnamu povedal, že verí v úspešný výsledok rokovaní.
Trump v nedeľu (25. 5.) označil rozhovor s von der Leyenovou za „veľmi pekný“ a predĺžil odklad zavedenia ciel pre európsky blok do 9. júla, aby umožnil ďalšie rokovania.
„Diskusie napredujú dobre,“ povedal Macron novinárom v Hanoji. A dodal, že dúfa, že clá sa vrátia na „také nízke úrovne, ako to bude možné“.
Trump v piatok (23. 5.) oznámil, že odporúča zaviesť clo vo výške 50 percent pre Európsku úniu, keďže rokovania s Bruselom podľa neho nenapredujú dostatočne rýchlo. Táto hrozba otriasla svetovými finančnými trhmi a zintenzívnila napätie v obchodnom spore.
Zmiernenie postoja amerického prezidenta o dva dni neskôr prinieslo ďalší dočasný odklad v jeho nevyspytateľnej obchodnej politike, aj keď jeho kroky minulý týždeň pripomenuli politikom a investorom, ako rýchlo sa môžu okolnosti zmeniť.
Euro však v reakcii na správy o odklade ciel posilnilo a v pondelok dosiahlo mesačné maximum voči doláru. Aj európske akcie vzrástli a vymazali straty z predchádzajúceho týždňa.
Miliardy
Eurokomisár pre obchod Európskej únie Maroš Šefčovič by mal popoludní telefonicky rokovať s americkým ministrom obchodu Howardom Lutnickom, povedala Pinhová novinárom v Bruseli. Dodala, že Európska únia je pripravená sa dohodnúť.
USA zaviedli clá vo výške 25 percent na dovoz ocele, hliníka a áut zo zahraničia a plošné clá vo výške 10 percent na zvyšný dovoz. Okrem toho pripravili tzv. recipročné clá pre obchodných partnerov vrátane Európskej únie.
Brusel už skôr navrhol Washingtonu bilaterálnu colnú výnimku pre autá a iný priemyselný tovar, pričom túto ponuku Washington zatiaľ odmietol.
Hovorca Európskej komisie pre obchod Olof Gill uviedol, že návrh nulových ciel zostal na stole. „Veríme, že je to veľmi atraktívny východiskový bod pre dobré vyjednávanie, ktoré by mohlo viesť k výhodám na oboch stranách Atlantiku. A určite to budeme rázne presadzovať, počnúc hovorom medzi komisárom Šefčovičom a ministrom Lutnickom,“ povedal Gill.
Brusel medzitým konzultuje s členskými štátmi plány na odvetné clá na americký tovar v hodnote takmer 100 miliárd eur, ak rokovania neprinesú dohodu.
Obchodný deficit USA s tovarom z Európskej únie v roku 2024 dosiahol 236 miliárd dolárov (208,83 miliardy eur). Ak by sa však do bilancie započítali aj služby, v ktorých dominujú americké firmy, ako sú Google, Meta a ďalšie, Komisia vypočítala, že celkový obchodný deficit USA by dosiahol 57 miliárd dolárov.