Maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó. FOTO: Reuters
StoryEditor

Szijjártó odmietol plány na zákaz ruského jadrového paliva

26.05.2025, 18:52
Autor:
TASRTASR

Maďarský šéf zahraničných vecí Péter Szijjártó zdôraznil, že viaceré stredoeurópske krajiny majú jadrové elektrárne, ktoré využívajú ruskú technológiu a pracujú výlučne s palivovými článkami ruskej výroby.

Zákaz nákupu jadrových palivových článkov z Ruska „by mal tragické dôsledky nielen pre Maďarsko, ale aj pre celý európsky energetický trh“, vyhlásil v pondelok minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó. Informovala o tom agentúra MTI.

Elektrická energia v Európe v súčasnosti stojí dva- až trikrát viac ako v USA alebo v Číne, zatiaľ čo plyn je približne štyrikrát drahší, uviedol minister.

Dodal, že ďalší prudký nárast cien by mal škodlivý vplyv na európske hospodárstvo, ktoré čelí energetickej kríze. „Je zrejmé, že takto nemožno budovať konkurencieschopnú ekonomiku,“ uviedol minister vo vyhlásení.

Szijjártó zdôraznil, že viaceré stredoeurópske krajiny majú jadrové elektrárne, ktoré využívajú ruskú technológiu a pracujú výlučne s palivovými článkami ruskej výroby.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
14. január 2026 03:51