Robotníci vo francúzskom prístave Marseille-Fos odmietajú naložiť vojenské vybavenie, ktoré malo dnes zamieriť do Izraela, informovali ich odbory. Vysvetľujú to tým, že sa nechcú zúčastniť genocídy riadenej izraelskou vládou, teda vojenských akcií, ktoré Izrael vedie v palestínskom pásme Gazy proti hnutiu Hamas a ktoré si vyžiadali vysoký počet obetí medzi civilistami.
"Ráno sme upozornili, že na loď, ktorá pôjde cez Stredozemné more, by mal byť vo štvrtok naložený kontajner obsahujúci diely pre guľomety vyrábané spoločnosťou Eurolinks. Podarilo sa nám ho identifikovať a odložiť nabok," povedal v stredu agentúre AFP Christophe Claret, generálny riaditeľ francúzskych odborov CGT pre riaditeľ.
Podľa odborárov ide o 19 paliet s článkami vyrábanými marseillskou spoločnosťou Eurolinks. Claret uviedol, že v momente, keď prístavní robotníci odmietnu naložiť tovar, nemá nikto oprávnenie to urobiť za ne. Ostatné kontajnery určené pre túto loď boli naložené.
Spoločnosť Eurolinks sa podľa AFP k prípadu nevyjadrila rovnako ako prístav Marseille-Fos.
"Sláva prístavným robotníkom z Marseille-Fos," uviedol na sieti X Manuel Bompard, poslanec strany Nepodrobené Francúzsko (LFI) za oblasť Bouches-du-Rhône. "Po celom svete sa organizuje boj proti genocíde v Gaze!" doplnil. Líder tejto strany Jean-Luc Mélenchon zdieľal podobnú správu, kde žiadal embargo na zbrane pre Izrael.
Podľa investigatívneho servera Disclose, ktorý má prístup k dátam o námornej doprave, už boli z prístavu dve takéto dodávky vypravené, a to v apríli a máji tohto roku.
Tieto malé kovové články spoločnosti Eurolinks slúžia na spojenie guľometných nábojov, čo umožňuje strieľať v dávkach. V marci 2024 zverejnila spoločnosť Disclose a miestny spravodajský web Marsactu správu, že sú pravdepodobne používané proti civilistom v Pásme Gazy.
V reakcii na tieto informácie francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu uviedol, že tieto súčiastky vyvážané marseillskou spoločnosťou môže Izrael použiť iba na ďalší vývoz.
Po útoku teroristického hnutia Hamas proti Izraelu 7. októbra 2023, pri ktorom zomrelo viac ako 1200 ľudí, väčšina z nich civilistov, začala izraelská armáda ofenzívu v Gaze. Tá má podľa údajov ministerstva zdravotníctva Hamasu potvrdených OSN už viac ako 54-tisíc obetí, väčšinou civilných. Za genocídu označujú situáciu v Gaze aj medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv, Izrael tieto tvrdenia dlhodobo odmieta.