Japonská ekonomika v prvom štvrťroku klesla menej, než sa predpokladalo. Hrubý domáci produkt (HDP) sa po revízii dát znížil v prepočte na celý rok o 0,2 percenta, zatiaľ čo predbežná správa ukazovala na pokles o 0,7 percenta. Oznámil to dnes štatistický odbor japonskej vlády. Japonsko má druhú najväčšiu ekonomiku v Ázii a za lepším výsledkom je najmä vyššia spotreba.
V štvrtom štvrťroku vlani ekonomika vykázala tzv. anualizovaný rast o 2,2 percenta. To je po revízii naopak horší výsledok, predbežné dáta ukazovali totiž rast o 2,4 percenta. Medzikvartálne zostal rast HDP na nule, ekonomika teda stagnovala. Odhady hovorili o poklese v rozsahu 0,2 percenta. V minulom štvrtom štvrťroku sa HDP zvýšil oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 0,6 percenta.
Výhľad ale zostáva neistý, zatieňuje ho okrem iného colná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Revízia dát ale len málo zmierňuje obavy analytikov, že rast japonskej ekonomiky strácal na dynamike ešte predtým, ako Trump 2. apríla zaviedol takzvané recipročné clá.
"Nie je to revízia, ktorá by zmenila náš pohľad na celkovú ekonomiku," povedal podľa agentúry Reuters ekonóm Uičiró Nozaki zo spoločnosti Nomura Securities.
Súkromná spotreba, ktorá tvorí viac ako polovicu japonskej ekonomiky, po spresnení dát vzrástla o 0,1 percenta. Odhad ukazoval na stagnáciu. K revízii prispelo zahrnutie údajov o tržbách reštaurácií a o predaji hier, tieto dáta neboli v čase zverejnenia odhadov ešte k dispozícii.
Na Japonsko sa od júla bude pri vývoze do USA vzťahovať 24-percentné clo, pokiaľ sa vláde v Tokiu nepodarí vyjednať nižšiu sadzbu. Vzhľadom na to, že najväčší diel japonskej ekonomiky tvoria firmy z automobilového sektora, vláda sa usiluje aj o výnimku z 25-percentného amerického cla pre japonské automobilky.
"Nie je jasné, ako sa rokovania o clách vyvinú, ale vzhľadom na rozsah automobilového priemyslu sa bude Spojeným štátom ťažko ustupovať. A to znamená, že tie rokovania budú pomerne ťažké," povedal ekonóm Kazutaka Maeda z výskumného inštitútu Meidži Jasuda.
Japonská centrálna banka sa bude začiatkom budúceho týždňa zaoberať na dvojdňovom zasadnutí menovou politikou. Spresnené dáta o vývoji HDP ale pravdepodobne nebudú mať veľký vplyv na výsledok zasadnutia, uviedol ekonóm Nozaki z Nomury. Centrálnu banku zaujíma až výsledok rokovaní o clách, až potom bude schopná lepšie vyhodnotiť aj dopady na export.