Zatiaľ si síce v obchodoch kúpime plechovky či PET fľaše bez extra poplatkov za obaly. Začiatkom tohto roka však vstúpil do platnosti zákon, podľa ktorého musia predajcovia tenké plastové tašky nielen účtovať, ale aj ponúkať ekologickejšie alternatívy na viac použití. Teda napríklad tašky z papiera alebo ľahkých textílií.
Zdarma tak už nedostanete takzvané igelitky s hrúbkou steny menšou ako 50 a väčšou ako 15 mikrometrov. Ak by vám ich niektoré obchody predsa len ponúkli zdarma, hrozia im vysoké pokuty. Tie môžu dosiahnuť od 500 do 50-tisíc eur.
Cieľom týchto tvrdých opatrení je znížiť do roku 2025 našu spotrebu igelitiek o vyše 90 percent. Úrady pritom očakávajú, že už v priebehu tohto roka výrazne klesne množstvo plastových tašiek nielen v smetných košoch, ale aj voľne pohodených v prírode.
O tom, že takáto úprava rozhodne má zmysel, svedčia skúsenosti z tých krajín, kde ju prijali pred nami.
Či už ide o spomínané Nemecko alebo iné štáty, všade čo i len symbolické poplatky priniesli výrazný pokles spotreby igelitiek. „V Európskej únii momentálne vyrábame 26 miliónov ton plastov ročne, z toho len 30 percent sa podarí recyklovať. Zvyšok končí buď na otvorených skládkach alebo v spaľovniach. Ani jeden z týchto spôsobov ničenia plastov nie je taký, aký by si naša planéta v súčasnosti zaslúžila,“ vysvetľuje podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.