Čo to v praxi bude podľa neho neho znamenať pre peňaženky bežného Slováka? „Silnejšie euro zlacní importy, alebo aspoň bude tlmiť dosahy ich zdražovania, napríklad v prípade komodít ako ropa. Bude tiež znamenať lacnejšie dovolenky do Spojených štátov či iných ázijských dolárových oblastí.“
Nie každého však silné euro poteší. „Bude pôsobiť ako protivietor pre exporty eurozóny, keďže eurové tovary budú v zahraničí stáť viac. Nie všetky firmy majú pritom tak silnú pozíciu na trhoch, že si môžu vypýtať vyššiu cenu bez podstatného zníženia dopytu,“ hovorí analytik.
Na druhej strane, pre náš obchod nie je podľa neho posilňujúce sa euro voči doláru celkovo až takým veľkým problémom, ako v niektorých iných krajinách eurozóny. Súvisí to s územnou štruktúrou slovenského obchodu, ktorý má relatívne nízke prepojenie s dolárovou oblasťou. „Nominálny efektívny výmenný kurz Slovenska sa teda na rozdiel od zvyšku eurozóny výrazne neposilňuje. Najmä keď zoberieme do úvahy fakt, že poľský zlotý aj česká koruna sa voči euru výrazne posilnili.“