Peniaze, ako ich poznáme v súčasnosti, sú totiž legislatívne vymedzené a vydávané menovou autoritou, ktorú vo väčšine krajín zastupuje centrálna banka. „Nikto však dnes nemôže s určitosťou vylúčiť, že virtuálne meny udajú smer, ktorým sa peniaze ako platidlo a prostriedok výmeny tovarov poberú v budúcnosti. Podobne ako pri prechode z barteru na kovové či papierové peniaze kryté zlatom, môžeme byť v nasledujúcich rokoch svedkami prechodu na digitálne meny,“ doplnil Rosa.
Pri debatách o bitcoine si však podľa neho treba uvedomiť, že aj napriek rozmachu a popularizácii tejto technológie ide o neprebádané vody. A to na rozdiel od iných finančných aktív, ktoré majú svoju oporu v reálnej ekonomike.
Kryptomeny teda zatiaľ ešte stále predstavujú decentralizovaný systém mimo kontroly. A práve to sa pokúšajú niektoré krajiny či veľké korporácie svojimi opatreniami zmeniť. Potom sa môže stať, že už regulované kryptomeny si získajú dôveru jednotlivých štátov.
Zatiaľ je však príliš skoro odhadnúť, čo bude s bitcoinom v nasledujúcich týždňoch či mesiacoch. „Podľa aktuálnych odhadov sa môže cena bitcoinu prepadnúť na nulovú hodnotu. Investovanie do bitcoinu a iných kryptomien by som teda odporučil skúseným investorom,“ pripomenul Rosa.