Z pozície šéfa bratislavskej pobočky private equity spoločnosti Enterprise Investors ste pomáhali viacerým firmám z Česka a Slovenska vstúpiť na stredoeurópske, ale aj svetové burzy. Akú povesť dnes majú slovenské a české firmy medzi zahraničnými investormi? Patria medzi rešpektované tituly?
Nielen Česko a Slovensko, ale celá stredná Európa má vybudované dobré meno, najmä čo sa týka určitých biznisov, napríklad technológií. V prípade Česka a Slovenska možno ešte viac než ostatní.
Čím si to vysvetľujete?
Tým, že sme malé krajiny, sme tu prirodzene vychovávali ľudí extréme zručných v technológiách a schopných vytvoriť globálne produkty. Kľúčovú úlohu tu zrejme hrá fakt, že na tak malom domácom trhu sa toho nepredá dosť. Každý teda rozmýšľal nad tým, ako si siahnuť do sveta. Ani zďaleka to pritom nie sú len firmy, o ktorých každý vie a hovorí o nich, ako je Sygic, Eset či AVG. Patria sem aj menej známe spoločnosti, ktorým sa podarilo zobrať určitý segment produktového manažmentu a implementovať ho do iných svetov. Stačí, keď sa pozrieme na úspešných Čechov a Slovákov v zahraničí – oni predsa ovplyvňovali spoločnosti ako Google či Microsoft.
Ale konkrétne tieto firmy nezakladali...
To síce máte pravdu, ale napríklad firmu Productboard, ktorá sa zaoberá softvérom produktového manažmentu, založil Čech. Alebo ďalšia oblasť – technologizácia, respektíve digitalizácia biznisu. Povedzme XTB, firma z nášho portfólia, sa stala svetovou štvorkou či päťkou prakticky z ničoho. Práve preto je náš česko-slovenský technologický svet zaujímavý pre zahraničných investorov. Tých mien úspešných po celom svete, ktoré pochádzajú z nášho regiónu, je teda naozaj dosť.
V čom sa situácia líši dnes a v čase, keď ste s investíciami začínali?
Ako investor som začínal niekedy pred 20 rokmi. Keď sa na to pozriem z odstupu, tak hlavný rozdiel je v tom, že po tých dvoch dekádach tu dnes máme schopných a skúsených manažérov. Predtým sme museli ťahať zvonku ľudí, ktorí zvládnu ustáť obrovský rast firmy, prípadne dokážu vybudovať distribučnú sieť v zahraničí. V súčasnosti to tu už všetko máme, čiže to je jedna z pozitívnych vecí.
Sú tu aj nejaké negatívne veci?
Áno, samozrejme, aj takých je dosť. Bohužiaľ, k dnešnému dňu trvá už 2,5 roka hneď za našimi východnými hranicami vojna na Ukrajine. Niektoré vlády sa pripájajú buď na jednu alebo na druhú stranu. Investori v tom-ktorom odvetví sa musia pozerať na riziká, ktoré z toho vyplývajú. Politické riziko jednoducho bude v investovaní vždy hrať určitú rolu. A posledná vec, ktorá je nepochybne na vážne zamyslenie, je legislatíva. Stále nemáme kvalitné legislatívne prostredie pre podnikateľov. Áno, v podnikaní sme po revolúcii dobre vyštartovali. Zaradili sme jednotku, ale na dvojku sme sa ešte stále nedostali.
Zostáva vám 85% na dočítanie.