Odporcovia im vyčítajú, že sú len nástrojom na zbohatnutie malej skupinky ľudí. Bežný človek na nich skôr prerobí, a to najmä v prípade, že praskne bublina, ktorá neustále rastie.
Náhrada za euro a dolár?
Odborníci takisto tvrdia, že takéto platidlá nemôžu v žiadnom prípade byť náhradou za tradičné meny, akými sú napríklad euro alebo dolár. „Bitcoin nie je peniaz, ale špekulatívny predmet,“ uviedol člen predstavenstva nemeckej Budensbanky Carl-Ludwig Thiele pre inštitút Ifo.
Na rozdiel od bežných platidiel nemožno podľa neho virtuálne meny používať, len vymieňať. „Ide o obyčajný výmysel. Peniaze sa množia podľa vopred danej schémy vo virtuálnych systémoch. Tie formálne môže zmeniť súhlas väčšiny používateľov, no fakticky je možné meniť ich podľa vôle menšej skupiny,“ dodáva Thiele.
Kritika z Francúzska
Podobná kritika prichádza aj z Paríža. Bitcoin je podľa guvernéra francúzskej centrálnej banky Villeroya de Galhau špekulatívne aktívum a ľudia, ktorí do neho investujú, to robia na vlastné riziko. „Musíme sa jasne vyjadriť, že bitcoin nie je v žiadnom prípade menou alebo dokonca krypromenou,“ povedal podľa francúzskej centrálnej banky Villeroy na konferencii v Pekingu. „Je to špekulatívne aktívum. Jeho hodnota a extrémna volatilita nemajú žiadny ekonomický základ a nikto za ne nie je zodpovedný. Francúzska centrálna banka pripomína tým, ktorí investujú do bitcoinu, že to robia len na vlastnú zodpovednosť,“ citovala guvernéra agentúra TASR.