archív TASR
StoryEditor

Čo nám povie o rozdieloch medzi krajinami pohľad do histórie?

30.12.2017, 10:49
Rozdiely medzi krajinami nájdeme hlboko v dejinách.

Od priemyselnej revolúcie

“Rozdielny vývoj českého a slovenského hospodárstva je badateľný už od čias priemyselnej revolúcie. Česko patrilo k najrozvinutejším oblastiam habsburskej monarchie. Industrializácia a modernizačné procesy doľahli na Slovensko neskôr. Po vzniku Československa sa vzájomné rozdiely ukázali v plnej sile,” povedal pre HN Jan Štemberk, docent Fakulty humanitných štúdií Karlovej univerzity v Prahe.

Avšak počas desaťročí spoločného štátu sa rozdiely postupne zmazávali. „Z porovnávania štatistických údajov týkajúcich sa ekonomiky a demografie vyplývalo, že dejiny Československa boli vlastne procesom postupného vyrovnávania sociálnej štruktúry, ekonomiky, úrovne vzdelania aj životnej úrovne medzi českou a slovenskou časťou republiky,“ opisujú vo svojej knihe 20 rokov samostatnej Slovenskej republiky historici Miroslav Londák a Slavomír Michálek z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Nekonkurencieschopný ťažký priemysel

Aj napriek tomu sme po rozpade krajiny skončili v horšej východiskovej pozícii než naši západní susedia. „Slovensko bolo ekonomicky slabšou krajinou, navyše orientovanou na ťažký priemysel a výrobu zbraní,“ hovorí analytik českej ČSOB Petr Dufek. Český priemysel bol po rozpade krajiny rozvinutejší a tiež konkurencieschopnejší než ten náš.

Kým Česku zostala výroba strednej veľkosti, ktorá dokázala obchodovať so susedmi z Európskej únie, Slovensko malo veľa ťažkého a zbrojárskeho priemyslu s neefektívnou štruktúrou, ktoré nedokázali úspešne konkurovať trhom EÚ. To všetko sa odrazilo na fundamentoch ďalšieho rozvoja ekonomík. Recesia na Slovensku bola hlbšia, podiel ľudí bez práce výrazne vyšší. V roku 1993 naša nezamestnanosť dosiahla 14,7, kým česká len 3,8 percenta. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa Slovensko najskôr viac zaujímalo o riešenie nezamestnanosti ako o transformáciu ekonomiky.

Pomohlo euro

Po rozpade krajiny začalo Slovensko rýchlo dobiehať svojho západného suseda. A za dobiehaním Česka bol v minulosti aj prechod na jednotnú európsku menu. “Za relatívnym slovenským úspechom môže stáť aj aktívnejší prístup k zásadným zmenám v ekonomike, ktoré začali štrukturálnymi reformami krátko pred vstupom do EÚ a vyvrcholili zavedením eura,” uvádza sa v analýze Národnej banky Slovenska.

Po vypuknutí krízy Slovensko takisto pokračovalo rýchlejším tempom, avšak na rozdiel od Česka sme sa zadlžovali rýchlejšie, ekonomicky sme teda viac rástli na dlh.

01 - Modified: 2022-08-19 18:06:41 - Feat.: - Title: Krvavá predohra Dňa D: Prvý pokus o vylodenie v Normandii sa pre Spojencov skončil pohromou 02 - Modified: 2022-08-17 09:25:00 - Feat.: - Title: Nenápadný génius Gregor Mendel: Nepochopenie svojich objavov niesol ťažko, ničilo ho zdravie i tréma 03 - Modified: 2022-08-15 08:32:11 - Feat.: - Title: Stavby pyramíd prispeli k úpadku Egypta, pôvodne vyzerali inak, než ich poznáme dnes 04 - Modified: 2022-08-17 09:17:19 - Feat.: - Title: Ronnie a Reggie Krayovci: Príbeh dvojičiek, ktoré sa z chudoby krvavou cestou dostali na vrchol londýnskeho podsvetia 05 - Modified: 2022-08-12 09:20:34 - Feat.: - Title: Princ, ktorý zmenil mapu Európy. Eugen Savojský bol postrachom Turkov a nočnou morou francúzskeho kráľa
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
20. august 2022 08:01