Európska komisia rozhodla o tom, že kvôli vojenskému konfliktu na Ukrajine umožní národným štátom využiť dočasný krízový rámec na podporu hospodárstva. Hospodárstvo EÚ je podľa Komisie vážne narušené, preto členské štáty môžu použiť viacero druhov pomoci.
Kríza, covid a vojna
Nie je to prvýkrát, čo Komisia prijala dočasný rámec. Spravila tak aj v roku 2008 v reakcii na globálnu finančnú krízu a v marci 2020 kvôli pandémii COVID-19. Covidový dočasný rámec bol ešte viac ako štyrikrát zmenený, naposledy v novembri minulého roka.
Tentoraz je spúšťačom zmien vojenský konflikt na Ukrajine.
„Európska únia stojí v tomto kritickom čase na strane Ukrajiny a jej obyvateľov. Musíme sa postaviť proti tejto krutej invázii, pretože ide aj o našu slobodu,“ povedala výkonná podpredsedníčka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová.
Sankcie, ktoré prijala EÚ a jej medzinárodní partneri, podľa nej vážne ovplyvňujú ruské hospodárstvo. Avšak vyberajú si daň aj na hospodárstve EÚ a bude to tak aj v nadchádzajúcich mesiacoch.
„Musíme zmierniť hospodársky vplyv tejto vojny a podporovať podniky a odvetvia, ktoré ňou sú vážne zasiahnuté. A musíme konať koordinovane,“ dodala Vestagerová.
Štáty mohli doteraz poskytovať napríklad kompenzácie spoločnostiam za škody, ktoré boli priamo spôsobené výnimočnými okolnosťami.
Po novom môžu dávať obmedzené sumy pomoci spoločnostiam zasiahnutým súčasnou krízou alebo sankciami. Tiež majú povolené zabezpečiť, aby podniky mali naďalej k dispozícii dostatočnú likviditu. Posledným opatrením je kompenzácia za dodatočné náklady, ktoré vznikli kvôli vysokým cenám plynu a elektrickej energie. Firmy pod kontrolou Ruska budú zo štátnej pomoci vylúčené.
Malo by tiež existovať prepojenie medzi výškou pomoci, obratom a nákladmi na energiu.
Celkovo sa dočasný krízový rámec bude uplatňovať do konca roka 2022. Komisia pred týmto dátumom posúdi, či treba lehotu predĺžiť.
V záujme zachovania rovnakých podmienok na jednotnom trhu obsahuje nový dočasný krízový rámec viacero záruk.
Členské štáty sa tiež vyzývajú, aby pri poskytovaní pomoci na dodatočné náklady spojené s mimoriadne vysokými cenami plynu a elektrickej energie zahrnuli požiadavky v oblasti udržateľnosti.