Horúčavy a slnečné letné počasie nelákajú k úvahám, čím budeme v zime kúriť. Vojenský konflikt na Ukrajine však neustáva a Rusko má stále v rukách moc odstrihnúť Európu a s ňou aj Slovensko od energetických surovín. Prebehlo už viacero rokovaní o tom, ako a či ďalej využívať dodávky z Ruska a čím ich prípadne nahradiť. Kedy by mohol nastať ten bod zlomu, keď sa Slovensko odstrihne a prejde kompletne k iným dodávateľom energií, ako je Rusko?
Ruský kúsok skladačky
Odborníci hovoria, že to nie je o nejakom konkrétnom momente. V takýchto obchodných rozhodnutiach vždy vyhodnocujete každú konkrétnu možnosť a ponuku a rozhodujete sa o nej. Celkový objem importovaného plynu sa totiž skladá postupne. V tomto procese sa vyhodnocujú riziká a ceny a rozhoduje sa pre najmenej rizikovú a najlacnejšiu ponuku.
„Zvažujete oba aspekty a takto si naskladáte objem plynu, ktorý potrebujete dodať svojim odberateľom,“ hovorí analytik spoločnosti JPX Ján Pišta.
Celkom iste je tu podľa neho zámer, ktorým je teraz v prípade plynu minimalizovať odber od Gazpromu, pretože sa stal mimoriadne rizikovým. Mnohé európske firmy s ním však majú platné zmluvy, ktoré ich viažu a z ktorých sa nedá len tak vypovedať. A tie zmluvy budú v niektorých prípadoch ešte platné aj viac ako 10 rokov.
„Slovenský plynárenský priemysel má tiež takú zmluvu, ktorá bude...
Zostáva vám 85% na dočítanie.