Európsky parlament schválil minulý týždeň vôbec prvú reguláciu pre umelú inteligenciu na svete. Podporili ste ju aj vy ako člen Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa. V čom vidíte najväčšie hrozby, ak by umelá inteligencia zostala neregulovaná?
Akt o umelej inteligencii je prelomovou legislatívou, keďže táto technológia mení naše správanie a fungovanie tak, ako keď prišli mobilné telefóny alebo keď bol zavedený internet. Je to naozaj revolučná zmena a samotní používatelia umelej inteligencie volajú po regulačnom rámci. Doteraz som nezažil toľko žiadostí o reguláciu, ktoré boli adresované našej inštitúcii. Väčšinou je to tak, že sa na nás obracajú predstavitelia biznisu či spotrebiteľov so žiadosťou, aby sme menej regulovali. A toto bolo vôbec prvýkrát, keď sme sa ocitli v situácii, že regulácia sa skutočne vyžadovala.
Hovoríte, že ide o prelomovú legislatívu. Znamená to, že nikto predtým nič podobné nespravil?
Áno, Európsky parlament je celosvetovo vôbec prvou inštitúciou, ktorá sa podujala schváliť túto dôležitú vec. Regulácia je podľa môjho názoru naozaj veľmi potrebná práve preto, že umelá inteligencia prináša so sebou obrovské možnosti, ale zároveň aj riziká, ktoré treba obmedziť.
Ako to chcete spraviť?
Zostáva vám 92% na dočítanie.