Slovensko si v uplynulých dňoch prešlo zmenou. Ľudia si zvolili vo voľbách politikov, ktorí budú najbližšie roky viesť krajinu. Hoci vláda ešte nie je zložená, Robert Fico ako politik s najvyšším volebným ziskom spravil prvé vyhlásenia. Týkali sa aj Ukrajiny.
Pomoc Ukrajine
V otázke nášho východného suseda potvrdil Robert Fico slová o neposielaní vojenskej pomoci, zároveň však tvrdí, že sa zahraničnopolitická orientácia Slovenska nebude meniť.
„Sme pripravení pomáhať Ukrajine humanitárne, sme pripravení pomáhať pri obnove samotného štátu, ale náš názor na vyzbrojovanie Ukrajiny poznáte,“ povedal Fico na tlačovke.
Otázke podpory Ukrajiny sa venuje aj štúdia Globsec. Analyzovala, nakoľko výhody prípadného ukrajinského víťazstva prevýšia náklady na podporu zo strany krajín strednej Európy.
Experti upozorňujú na závažné sociálne a ekonomické následky, ktoré by mohli postihnúť stredoeurópske krajiny v prípade ruského víťazstva na Ukrajine. Zdôrazňujú kritický význam podpory Ukrajiny na zabezpečenie stability a prosperity v regióne. Podľa nich je najmä pre stredoeurópske krajiny ekonomicky výhodné pokračovať v podpore Ukrajiny.
Ako presne si vlastne s pomocou stojíme? Štyri stredoeurópske štáty Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko doteraz poskytli Ukrajine finančnú, humanitárnu a vojenskú podporu v hodnote približne 5,2 miliardy eur. Táto suma je deväťnásobne nižšia v porovnaní s ročnými finančnými nákladmi, ktorým by štyri krajiny čelili v prípade ruského víťazstva.
Zostáva vám 77% na dočítanie.