Prednedávnom ste vystúpili na technologickej konferencii Jarná ITAPA 2024 v paneli na tému Nové priority slovenského eGovernmentu. V úrovni digitalizácie verejnej správy i ďalších oblastí sme v uplynulých rokoch zaostávali oproti väčšine európskych krajín. Prehlbuje sa tento prepad?
Prepad alebo presnejšie povedané stagnácia, ktorá trvá posledných päť rokov, stále pokračuje. Najlepšie sme na tom boli zhruba v roku 2018, keď sme sa blížili k priemeru Európskej únie. Odvtedy sa opakovanie udialo to, že nás nejaká krajina preskočila. Teraz je ešte stále za nami zopár krajín, ale už ich je pomerne málo. Môžeme sa síce tešiť z toho, že Bulharsko alebo Grécko sú menej rozvinuté, ale ja naozaj neviem, či je dôvodom na radosť práve toto, alebo či by sme nemali skôr mať ambíciu dostať sa niekam na rastovú trajektóriu.
Porovnateľné krajiny, ako je napríklad Česko, majú zaradený vyšší rýchlostný stupeň než my. To znamená, že sa nám vzďaľujú, než aby sme ich my dobiehali...
Čo sa týka Česka, tak v tejto chvíli určite áno. Je však veľmi zaujímavé pozorovať Poľsko, ktoré je ešte stále tesne za nami. Avšak tí, čo tam chodievajú, prípadne komunikujú s poľským IT sektorom, vidia, čo tá krajina robí. Rozhodne nie je vylúčené, že nás preskočia aj Poliaci a my opäť pôjdeme o priečku nižšie.
Dá sa odhadnúť, o čo vyššia je inde rýchlosť digitalizácie oproti tej našej?
Je veľmi ťažké povedať, aká je akcelerácia jednotlivých krajín. Aspoň ja si to netrúfam odhadnúť. Možno by bolo dobré urobiť si vždy nejakú analýzu so všetkými dostupnými číslami. Ľudia si však všímajú viac poradie, ktoré indikuje, že Slovensko sa prepadá. Na druhej strane to neznamená, že by sa tu nerobilo vôbec nič a že v digitálnom systéme ako takom nepribúdajú žiadne nové projekty a riešenia. Avšak tam, kde my kráčame, oni bežia alebo idú na bicykli, prípadne používajú nejaký ešte lepší a rýchlejší dopravný prostriedok.
Zostáva vám 83% na dočítanie.