Najväčšou geopolitickou výzvou súčasnosti sa zdá byť dosiahnutie prímeria medzi Ruskom a Ukrajinou. Snažia sa o to veľkí hráči ako USA či Európska únia. Ak by sa ho podarilo v budúcnosti dosiahnuť, bola by to veľká príležitosť aj pre členské krajiny Európskej únie, aby sa napríklad prostredníctvom nástrojov Európskej investičnej banky angažovali v obnove vojnou zničeného ukrajinského hospodárstva?
Nie je to len príležitosť, ale aj nevyhnutnosť. Európska investičná banka ako inštitúcia EÚ nasleduje politické priority a stratégie, ktorú nastavuje Európska komisia. Napokon aj prezidentka EIB Nadia Calvíňo nedávno jasne prezentovala, že banka chce pokračovať vo svojej doterajšej politike a dokonca akcelerovať programy zamerané na Ukrajinu. Prirodzene, nebude to úplne nejednoduché, pretože táto krajina je stále vo vojnovom stave.
Čo táto situácia znamená pre aktivity EIB?
Ako banka, ktorá si musí uchovať svoj AAA rating, je EIB povinná spĺňať niektoré rizikové parametre. V každom prípade bolo jednoznačne povedané, že ide do obnovy Ukrajiny investovať minimálne dve miliardy eur. Už sú rozbehnuté príslušné programy a spúšťa sa využitie prostriedkov z takzvaného ukrajinského trust fondu, ktorý EIB dala postupne dohromady. Taktiež na základe stretnutí, ktoré som mal minulý týždeň počas Fóra EIB Group 2025 v Luxemburgu s ľuďmi pracujúcimi na Ukrajine, môžem konštatovať, že EIB tam chce byť skutočne aktívna. Aj v súvislosti s aktuálnou situáciou, najmä pokiaľ ide o postoj USA voči Kyjevu, vidí priestor na posilnenie svojej prítomnosti. Potrebuje tam byť ešte aktívnejšia.
Dá sa z toho vyvodiť záver, že spomínané dve miliardy eur sú len začiatkom?
Určite to je iba začiatok. Aj kvôli tomu, že je potrebné vyplniť práve tie medzery, ktoré vznikajú po tom, ako administratíva prezidenta Donalda Trumpa a celkovo Spojené štáty začínajú opúšťať svoje pôvodné pozície, ktoré boli charakterizované jednoznačnou podporou Ukrajiny. Takže si myslím, že aktivita zo strany Európy sa bude len zvyšovať. Som o tom presvedčený aj vzhľadom na vyjadrenia a návrhy, ktoré prišli od Európskej komisie a jej šéfky Ursuly von der Leyenovej. Od EÚ tiež môžeme očakávať nový balík pomoci. A práve EIB ako súčasť týchto štruktúr, ktorá je nastavená hlavne na podporu a financovanie aktivít Európskej únie v zahraničí, bude celý tento proces sledovať a zvyšovať rozsah peňazí a zdrojov, ktoré pôjdu na Ukrajinu.
Do akých odvetví by tieto peniaze mali primárne smerovať? Budú to energie alebo infraštruktúra?
Áno, energetika je nepochybne kľúčovým odvetvím, ktoré zároveň veľmi trpelo útokmi zo strany Ruska. Takže tam určite pôjde veľká časť spomínaných prostriedkov. Ďalej to bude dopravná a sociálna infraštruktúra, teda školy, nemocnice a podobne. Veľká pozornosť sa venuje takisto lokálnemu rozvoju, keďže Ukrajina je veľká a veľmi diverzifikovaná krajina. Je potrebné, aby aj miestne municipality a regióny mali schopnosť rozvíjať sa. Preto treba podporovať projekty priamo na miestach. Takisto sa bude ešte viac podporovať spolupráca s miestnym finančným sektorom.
Zostáva vám 69% na dočítanie.