Naopak, niektoré rozhodnutia Európskej únie často bývajú terčom kritiky z jeho úst.
Pravdou je, že Zeman vlani v novembri v čiernomorskom letovisku Soči zagratuloval ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi k víťazstvu v Sýrii. V Štrasburgu zase povedal, že protiruské sankcie nefungujú a ruskú anexiu Krymu označil za uzavretú záležitosť. Vyvolal tým hnev nielen Ukrajiny, ale aj reakciu českej vlády, ktorá sa od tohto postoja dištancovala.
Zeman tiež navštívil Peking a v roku 2016 privítal v Prahe čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. A práve tieto väzby mu Drahoš vyčítal. „Migrácia sa nerieši v Rusku a Číne,“ odpovedal v utorňajšej televíznej debate na Zemanove obvinenia, že podporuje prijímanie migrantov.
Prezident však odmietol, že by do Pekingu a Moskvy šiel primárne s politickými úmyslami. „Do Ruska a Číny chodievam za obchodmi,“ povedal Zeman.
Drahoš sa netají tým, že chce sústreďovať svoju politiku na spoluprácu v rámci Európskej únie. Nesúhlasí však s tvrdeniami, že Bruselu vo všetkom vyhovie. Podobne ako Zeman, ostro nesúhlasí s povinnými kvótami na prerozdeľovanie utečencov aj s prijímaním ekonomických migrantov.