Ešte pred parlamentnými voľbami v roku 2016 denník The Washington Post analyzoval, prečo je sociálna demokracia u nás stále na čele rebríčka obľúbenosti. Ako kľúčovú vec vtedy uviedol organizáciu. Aj keď strana vznikala na základoch SDĽ ako strana jedného muža, stala sa z nej strana s najlepšou organizačnou štruktúrou v krajine.
Podpore obyvateľstva nahráva aj prosperujúca slovenská ekonomika s klesajúcou nezamestnanosťou a pozitívnym ekonomickým rastom.
K udržaniu voličov mali pomôcť aj viaceré opatrenia zo sociálneho balíčka, z ktorých sa najviac vyzdvihujú vlaky zadarmo. Plusové body strane nahráva aj takzvaná nacionalistická karta, keď sa Fico po viacerých teroristických a iných útokoch a tiež migračnej kríze rozhodol ochraňovať Slovensko.
Pomáha mu aj situácia v opozičných stranách, ktoré sa rozpadajú, často menia lídrov či rýchlo vznikajú nové. Fico sa tiež vie rýchlo zotaviť z neúspechu, ako napríklad po prezidentských voľbách v roku 2014 či po posledných župných voľbách. Pre Smer boli pomerne neúspešné, čomu sme sa venovali aj tu.
Strana sa od svojho počiatku zmenila. Podľa odborníkov sa postupne stáva štandardnou stranou ako sú napríklad nemeckí a rakúski sociálni demokrati. Návrat k tradičnej ľavici by podľa nich priniesla po Ficovi obroda. Kritické hlasy volajú po tom, aby na Slovensku bola aj iná ľavicová strana, keďže sa k nej u nás z veľkých strán radí iba Smer.