StoryEditor

Čo si myslia architekti?

23.06.2018, 00:00
Aká súťaž, taký projekt.

Vážne znepokojenie nad kvalitou prezentovaného návrhu rekonštrukcie aj nad absenciou transparentnej verejnej architektonickej súťaže. Slovenskej komore architektov sa projekt jednoznačne nepáči.

V svojom vyhlásení sa tiež odkazuje na svoj list ešte z roku 2015, v ktorom Úrad vlády upozornila, aby na výber dodávateľa projektu obnovy použil osvedčenú metódu architektonickej súťaže návrhov.

Vyčíta preto, že sa nakoniec Úrad rozhodol postupovať cestou obchodnej súťaže.

„Aktuálna situácia v Rusovciach je ďalším v poradí podobných zlyhaní, kedy sa inštitút verejnej architektonickej súťaže nevyužil a tým pádom premrhal potenciál investície,“ uviedol predseda Slovenskej komory architektov Imrich Pleidel.

V rozhovore pre HNtelevíziu uviedol, že obstarávateľ v danom momente nevie, čo dostane a je to ako keby mačka vo vreci.

„Návrh skôr kĺže po povrchu akéhosi pseudo historického napodobňovania a vrstvenia prvkov namiesto hľadania prístupu, kde tá pamiatka zostane v najlepšej prezentovateľnej podobe a to, čo do nej vkladáme zostane v úzadí.“

​Podľa neho sa nezískalo ani časovo, ani na kvalite a štát šetril na nesprávnom mieste, keď si nezvolil súťaž návrhov. Vidí za tým rýchlu snahu s kaštieľom niečo urobiť.

Podobný názor má aj Matej Grébert, architekt zo štúdia Compass, ktorý tento spôsob cíti aj z konečného návrhu. „Kritika sa nezniesla na základe lavínového efektu. Nezávisle sa architekti aj laická verejnosť k tomu vyjadrujú úplne zhodne,“ povedal pre HN.

Spomína, že na základe verejnej súťaže sa vie potom vytvoriť viac pridanej hodnoty pre užívateľov, klientov a návštevníkov. Menoval viaceré pozitívne príklady, ktoré z takejto súťaže vzišli ako prístavbu Ministerstva zahraničných vecí či Kulturpark v Košiciach.

Pozitívne hodnotí prístup komory architektov, ktorá ukazuje tú správnu cestu: „Aj pre architekta, čo robil projekt kaštieľa to určite nie je jednoduchá situácia znášať takúto kritiku. Keď je to cez verejnú súťaž, tak aj architekt má ako keby legitimitu.“

01 - Modified: 2022-12-01 15:18:51 - Feat.: - Title: SNG sa po dvoch dekádach dočkalo obnovy. Takto vyzerá nová tvár galérie za vyše 70 miliónov eur 02 - Modified: 2022-11-29 23:00:00 - Feat.: - Title: Mágia architektov v praxi: Z dvojizbového bytu vznikol komfortný štvorizbový, stačilo posunúť dve priečky 03 - Modified: 2022-11-18 08:10:17 - Feat.: - Title: Rekonštrukciu cesty nad podchodom na Sekčovskej ulici v Prešove ukončili 04 - Modified: 2022-11-16 23:00:00 - Feat.: - Title: Obnova bratislavského dvojizbového bytu: Steny nahradili závesmi a takto to dopadlo 05 - Modified: 2022-11-17 09:00:00 - Feat.: - Title: Aktivisti „útočia“ na diela v múzeách, aby upozornili na klímu. Potvrdzujú tým dôležitosť umenia, myslí si Slovenská národná galéria
menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
04. december 2022 13:54