StoryEditor

Čo si myslia architekti?

23.06.2018, 00:00
Aká súťaž, taký projekt.

Vážne znepokojenie nad kvalitou prezentovaného návrhu rekonštrukcie aj nad absenciou transparentnej verejnej architektonickej súťaže. Slovenskej komore architektov sa projekt jednoznačne nepáči.

V svojom vyhlásení sa tiež odkazuje na svoj list ešte z roku 2015, v ktorom Úrad vlády upozornila, aby na výber dodávateľa projektu obnovy použil osvedčenú metódu architektonickej súťaže návrhov.

Vyčíta preto, že sa nakoniec Úrad rozhodol postupovať cestou obchodnej súťaže.

„Aktuálna situácia v Rusovciach je ďalším v poradí podobných zlyhaní, kedy sa inštitút verejnej architektonickej súťaže nevyužil a tým pádom premrhal potenciál investície,“ uviedol predseda Slovenskej komory architektov Imrich Pleidel.

V rozhovore pre HNtelevíziu uviedol, že obstarávateľ v danom momente nevie, čo dostane a je to ako keby mačka vo vreci.

„Návrh skôr kĺže po povrchu akéhosi pseudo historického napodobňovania a vrstvenia prvkov namiesto hľadania prístupu, kde tá pamiatka zostane v najlepšej prezentovateľnej podobe a to, čo do nej vkladáme zostane v úzadí.“

​Podľa neho sa nezískalo ani časovo, ani na kvalite a štát šetril na nesprávnom mieste, keď si nezvolil súťaž návrhov. Vidí za tým rýchlu snahu s kaštieľom niečo urobiť.

Podobný názor má aj Matej Grébert, architekt zo štúdia Compass, ktorý tento spôsob cíti aj z konečného návrhu. „Kritika sa nezniesla na základe lavínového efektu. Nezávisle sa architekti aj laická verejnosť k tomu vyjadrujú úplne zhodne,“ povedal pre HN.

Spomína, že na základe verejnej súťaže sa vie potom vytvoriť viac pridanej hodnoty pre užívateľov, klientov a návštevníkov. Menoval viaceré pozitívne príklady, ktoré z takejto súťaže vzišli ako prístavbu Ministerstva zahraničných vecí či Kulturpark v Košiciach.

Pozitívne hodnotí prístup komory architektov, ktorá ukazuje tú správnu cestu: „Aj pre architekta, čo robil projekt kaštieľa to určite nie je jednoduchá situácia znášať takúto kritiku. Keď je to cez verejnú súťaž, tak aj architekt má ako keby legitimitu.“

01 - Modified: 2024-06-12 09:37:06 - Feat.: - Title: Päť rokov a takmer 110 miliónov eur. Vláda schválila rekonštrukciu kaštieľa v bratislavských Rusovciach 02 - Modified: 2024-06-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Rodinné zlato i milenka: Domu s tieňom minulosti dali život. Moderného je tu najmenej, dych vyráža i pivnica 03 - Modified: 2024-05-31 10:00:00 - Feat.: - Title: Hmatateľný starý svet aj moderná stopa: Kamenná modrá kráska pod hradom je zahalená tajomstvom a krásou 04 - Modified: 2024-05-23 22:00:59 - Feat.: - Title: Namiesto okien visí plachta. Agrorezort hovorí o štandardnej kulise, zvažuje novú fasádu 05 - Modified: 2024-05-09 22:00:00 - Feat.: - Title: Byt si šikovná žena zrekonštruovala aj bez búrania, stačili jej dobré nápady
menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
19. jún 2024 16:46