Počas šiestich hodín sa vyšetrovatelia snažili zistiť najpravdepodobnejšiu verziu toho, čo sa v dome v čase spáchania skutku stalo. Keďže meno vraha stále nepoznáme, išlo preto iba o pokus.
V prípade, že by sme jeho identitu vedeli, pracovať by sme už mohli s rekonštrukciou vraždy. Bola to však reálna simulácia, odzneli dva výstrely, ktoré sa o hodinu zopakovali.
Pokus mal za úlohu zmapovať aj pohyb páchateľa na mieste činu. Zúčastnili sa ho desiatky policajtov, advokáti poškodených rodín, novinári, aj rodina zavraždených.
Vražda má dosah aj mimo krajiny. V septembri uskutoční prieskumnú misiu na Slovensku aj na Malte osem poslancov Európskeho parlamentu. Preskúmať chcú situáciu v oblasti právneho štátu, korupcie a bezpečnosti novinárov. Nadviažu tým na svoju poslednú cestu z marca.
Malta totiž čelí podobnej situácii ako Slovensko. Minulý október tam zavraždili novinárku Daphne Caruanu Galiziovú. „Tieto vraždy musia byť vyšetrené a nesmú ostať nepotrestané. Novinári musia cítiť, že svoju prácu môžu vykonávať bezpečne. Opätovne navštívime Maltu a Slovensko, aby sme dostali ďalšie odpovede a získali jasnejší obraz o aktuálnej situácii,“ uviedla holandská europoslankyňa Sophie in´t Veldová.
Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši na pôjde Organizácie spojených národov minulý utorok tiež vyhlásil, že Slovensko spolupracuje s FBI aj európskymi inštitúciami.
Názor zisťovali HN aj u bývalého vyšetrovateľa Petra Vačoka: „To, čo je zverejnené v médiách a rozsah dôkazov a dôkazných prostriedkov nám známy nie je.“