Organizácia uvádza, že nejde už iba o vojenský výcvik v lesoch, jej členovia participujú aj na oprave pamätníkov padlých počas Druhej svetovej vojny, organizujú ekologické akcie či lukostrelecký turnaj pre deti a mnohé iné.
Pripomínajú si dôležité historické udalosti, organizujú spoločné akcie, ktoré prirovnávajú v svojich statusoch aj k štúrovcom či organizujú športové dni, posledný v obci Lovinobaňa.
Vyjadrujú sa aj k aktuálnym udalostiam ako Dúhový pride a nákup stíhačiek.
Pre širokú verejnosť však stále organizujú základný bojový výcvik, ktorý zahŕňa individuálnu, skupinovú aj operačnú prípravu. K základnej príprave patrí poradová príprava, strelecká, ženijná či topografická.
Výcvik však nevyžaduje, aby absolvent ďalej so Slovenskými brancami spolupracoval.
Problém prichádza s areálom pri Trnave, kde majú pôsobiť Noční vlci. Trénovať tu však majú aj Slovenskí branci.
Skoršie tvrdenie o tom, že tam bude umiestnená expozícia tak spochybňuje ich tréning v obrnených transportéroch so strelnými zbraňami.
Zaujímavé tiež je, že tieto dva kluby nachádzajú spoločnú reč. Začiatkom júla sa totiž stretli s prezidentom motorkárskeho klubu Noční vlci – Európa.
Ako aj uvádzajú v statuse, hovorili o forme vzájomne obojstranne prospešnej spolupráce potrebnej medzi podobnými organizáciami.