„Táto správa nie je jediná a prvá, ktorá sa vyjadruje k stavu ozbrojených síl Slovenskej republiky. Ide o pravidelný hodnotiaci proces v rámci mechanizmu obranného plánovania,“ povedal pre HN Bulík.
NATO v úvode hodnotenia poslalo slovenskej strane rozsiahly dotazník, ktorý následne na to bol vypracovaný a zaslaný naspäť.
Pracovníci Aliancie vyplnené odpovede detailne preštudovali a na Slovensko poslali výskumnú skupinu zloženú z odborníkov.
„Strávia tu niekoľko dní a kladú veľmi konkrétne otázky, na ktoré dostávajú konkrétne odpovede, a na základe toho spracujú analýzu,“ vysvetľuje priebeh testovania Naď.
Následne na to Slováci dostanú prvé hodnotenie a potom minister obrany vycestuje do Bruselu a je spovedaný zástupcami všetkých členských krajín.
„Spojenci sa potom pýtajú jednotlivé otázky a z toho vyplynie hodnotiaca správa. Napríklad Francúzi či Nemci sa vás spýtajú, prečo ste kúpili F-16, no nemáte ani tanky. Ja som sa zúčastnil už na niekoľkých a Slovensko vždy dopadlo trápne, pretože máme tendenciu zamlčiavať pred spojencami v NATO určité informácie,“ opísal bezpečnostný analytik Juraj Krúpa svoje skúsenosti.