TASR
StoryEditor

Zahataný a otrávený – bude raz Hron zdravou riekou?

23.08.2021, 09:00
Prehradený malými vodnými elektrárňami, znečistený dedičstvom ťažkého priemyslu, odpadkami a únikmi chemikálií. Hron patrí medzi naše najkrajšie a turisticky najatraktívnejšie rieky, napriek tomu si ho neustále ničíme.

Na Západe malé vodné elektrárne rozoberajú a riekam prinavracajú slobodu. U nás to bolo dlho naopak a vodným elektrárňam sa darilo aj vďaka bohatým dotáciám. Odborníci už roky tvrdia, že negatívne dosahy na životné prostredie vysoko presahujú prínos z výroby energie. Dnes to vyzerá, že nastal zlom. Prelomovým prípadom by mohla byť priehrada, ktorá mala stáť na Hrone, neďaleko obce Hronský Beňadik. Jej výstavbu v júni definitívne zastavil Najvyšší súd. Víťazom by mala byť živá rieka. Nedávny únik chemikálii však ukázal, koľko nástrah číha na naše toky a aké sú zraniteľné.

Vodná energia je u nás najviac využívaný obnoviteľný zdroj energie na výrobu elektriny. V koncepcii využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov Slovenska sa medzi pozitívami vodných elektrární spomína znižovanie emisií skleníkových plynov a škodlivín, čím priamo prispievajú k zmierňovaniu klimatických zmien. Vodná energia patrí k obnoviteľným zdrojom a tiež prispieva k diverzifikácii našich energetických zdrojov. Tieto zdroje sú navyše domáce – netreba ich dovážať z politicky a ekonomicky často nestabilných oblastí. Vďaka tomu majú pozitívny vplyv na zvyšovanie energetickej bezpečnosti Slovenska a zlepšovanie zahraničnej obchodnej bilancie.

Výroba elektrickej energie vo vodných elektrárňach zaťažuje životné prostredie pochopiteľne menej než výroba na báze tradičných fosílnych palív. Je však nutné zdôrazniť, že ich efektivita je závislá hlavne od umiestnenia a typu danej vodnej elektrárne tak, aby nespôsobovali viacej škody na životnom prostredí ako úžitku z vyrobenej energie z obnoviteľného zdroja.

Dočkajú sa znečistené a zanedbané slovenské rieky riečnej revolúcie a začneme sa k našim prírodným pokladom správať zodpovednejšie, predvídavejšie a s úctou k ich citlivým ekosystémom? Symbolom zápasu za zdravé rieky sa stal Hron. Slovensko si v európskej Stratégii biodiverzity do roku 2030 spolu s ďalšími členskými krajinami Európskej únie stanovilo cieľ oslobodiť vyše 25-tisíc kilometrov riek. Cieľom je obnovovať mokrade, chrániť a revitalizovať staré ramená riek a riečne nivy či prinavracať riekam ich plynulosť odstraňovaním bariér.

Výsledok má priniesť lepšiu ochranu sladkovodných tokov a jazier, ktoré sú najzanedbanejšími ekosystémami sveta. Tvoria len percento vôd na Zemi, no práve v nich žije polovica všetkých druhov rýb a štvrtina všetkých druhov stavovcov.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
20. február 2024 19:35