Predstavte si, že máte čarovnú moc. Môžete si prečítať akúkoľvek správu v ktoromkoľvek mobile bez toho, aby jeho majiteľ čokoľvek tušil. Nemusí pritom urobiť žiadnu chybu, kliknúť na podozrivý link, zadať niekomu svoje prístupové údaje alebo si nainštalovať podozrivú aplikáciu. Pošlete mu len obyčajnú správu, ktorú ani nemusí otvoriť, a máte prehľad o všetkom, čo sa na jeho displeji deje. Nepomôžu mu ani „zaručene spoľahlivé“ zašifrované komunikačné platformy.
Presne takéto priam zázračné vlastnosti pripisujú tajomstvami opradenému izraelskému špionážnemu systému Pegasus, ktorý si podľa medializovaných správ údajne zadovážila Slovenská informačná služba. Vládni predstavitelia tieto informácie popreli. Premiér Robert Fico dokonca ubezpečil, že príslušné rezorty už pracujú na tom, aby do budúcnosti zabránili kúpe systému, ktorý by znamenal vážny zásah do súkromia ľudí.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach sa pozrieme na to, ako špionážny systém Pegasus pomohol izraelskej vláde vystopovať niektorých rukojemníkov po tragickom útoku Hamasu z októbra minulého roka aj ktorí svetoví lídri sa ocitli na zozname sledovaných osôb.
1. Ako Pegasus pomohol Izraelu po útoku Hamasu?
Keď teroristi z palestínskeho Hamasu udreli skoro ráno siedmeho októbra minulého roka na juh Izraela, povraždili viac ako 1 200 ľudí a ďalších okolo 250 uniesli so sebou do Pásma Gazy, primárny cieľ vlády premiéra Benjamina Netanjahua bol jasný – dostať rukojemníkov čím skôr späť, podľa možnosti živých a zdravých. Problémom bolo to, že nájsť teroristov a ich obete v nekonečnej sieti podzemných tunelov a labyrinte jednoduchých obydlí v Gaze je úloha, ktorá si vyžaduje nadľudský výkon.
Zostáva vám 72% na dočítanie.