Nová rakúska vláda rieši ako jednu z priorít tému migrácie, čím reaguje na preplnenosť škôl deťmi neovládajúcimi nemčinu a širokú škálu ďalších problémov. Po krku jej idú krajne pravicoví Slobodní, podľa ktorých nepostupuje dosť razantne.
Nová rakúska vláda ľudoveckého kancelára Christiana Stockera toho za sto dní svojho úradovania ešte veľa nestihla. Väčšinu svojich síl musela v prvých mesiacoch venovať stabilizácii rozpočtu zápasiaceho s vysokým, oproti pôvodným odhadom až dvojnásobným deficitom, pre ktorý sa Rakúsko nevyhne konaniu zo strany EÚ.
Trojkoalícia zložená z konzervatívcov, zo sociálnych demokratov a z liberálov sa však nevyhla ani riešeniu otázky migrácie, ktorá sa stala hlavnou témou kampane pred vlaňajšími parlamentnými voľbami. Do centra pozornosti ju tlačili najmä krajne pravicoví Slobodní, ktorí aj vďaka tomu dokázali vyhrať voľby a so stabilnou 33-percentnou podporou dlhodobo zostávajú najsilnejšou stranou.
Problematika legálnej i nelegálnej migrácie, ako aj následnej integrácie cudzincov však nie je len témou nastolenou populistami.
Aj v Rakúsku prebehlo v uplynulých mesiacoch a rokoch niekoľko teroristických útokov, ktoré spáchali jednotlivci s migračným pozadím zradikalizovaní propagandou takzvaného Islamského štátu (IS/ISIS). Viaceré ďalšie dokázali miestne bezpečnostné zložky prekaziť ešte vo fáze plánovania, napríklad útok na viedenských koncertoch speváčky Taylor Swift z vlaňajšieho leta.
Mnohí Rakúšania majú preto v spojitosti s migráciou celkom prirodzený strach o svoju bezpečnosť a boja sa zhoršovania svojej sociálnej situácie či životnej úrovne. Vysoké počty migrantov, utečencov a ďalších cudzincov a obzvlášť ich nedostatočná integrácia spôsobujú celý rad reálnych každodenných komplikácií.
Zostáva vám 81% na dočítanie.