Z viac ako 320 miliónov obyvateľov Spojených štátov vlastní vyše 270 miliónov z nich zbraň. Podľa prieskumov medzi majiteľmi zbraní si až tri štvrtiny z nich myslia, že je ich vlastnenie nevyhnutné.
Nedávna streľba, pri ktorej muž vyzbrojený viacerými zbraňami zabil v nevadskom Las Vegas takmer šesťdesiat ľudí, opäť otvorila diskusiu o prísnejších zbrojných reguláciách. Napriek opakovaným snahám demokratických politikov sa však v tejto veci príliš nehýbu. Prečo je americká zbrojná loby taká silná a aký dosah má tento priemysel na americkú ekonomiku?
1. Aká je situácia v zbrojárskom priemysle?
Výroba zbraní a munície v Spojených štátoch má za posledné roky prívlastok nestála. Dôvodom je stiahnutie amerických vojakov z Blízkeho východu či snahy o zníženie deficitu krajiny. Vývoj zasiahla aj celková diskusia o obmedzení vlastníctva zbraní. Federálny rozpočet na obranu sa za posledné roky znížil. Menej obyvateľov si tiež kupuje zbraň.
Za posledný rok bol zisk zbrojárskeho priemyslu 13 miliárd dolárov. Zamestnáva vyše 45-tisíc ľudí v takmer 700 podnikoch. V porovnaní s rokom 2015 je celoročný zisk o pol miliardy dolárov nižší.
Podľa výročnej správy Úradu pre alkohol, tabak, ručné zbrane a výbušniny vyrobili Američania za minulý rok štyri a pol milióna pištolí, takmer 900-tisíc revolverov, vyše štyroch miliónov pušiek a takmer 800-tisíc brokovníc. Čo sa týka exportu, najviac v...
Zostáva vám 85% na dočítanie.