Na začiatku dobytok, poľnohospodárske plodiny, kovy či iné komodity. Neskôr ich vystriedali drahé kovy, až bol len kúsok k minciam a nakoniec k bankovkám. Éra komoditného vývoja sa teraz končí pri platobných kartách a internetových platbách a Slovensko uvažuje o minimalizovaní platieb hotovosťou podobne ako Švédsko. Je to vôbec možné a čo všetko je s tým spojené?
1. Aká je situácia na Slovensku?
Takmer 60 percent platieb vykonáme bezhotovostne.
Slováci sa v bezhotovostných platbách snažia doháňať svojich severských susedov. Podľa údajov Slovenskej bankovej asociácie vydali banky minulý rok dohromady 5,5 milióna kusov platobných kariet, čím sa tento počet medziročne zvýšil o takmer 200-tisíc kusov. Čo sa týka platieb uskutočnených platobnými kartami, aj tento počet zaznamenal rast a ľudia nimi oproti minulému roku platili o 14 percent viac. Rapídne sa tento trend ukázal pri porovnaní rokov 2016 a 2012, keď vidíme oproti sebe 38 percent všetkých platieb vykonaných bezkontaktne kontra iba 1,2 percenta.
Podľa šéfov kartových spoločností MASTERCARD a VISA, Miroslava Lukeša a Marcela Gajdoša, je na Slovensku takmer šesť miliónov platobných kariet MASTERCARD a 3,2 milióna kariet VISA, z toho v obehu podľa Združenia pre bankové karty je 5,7 milióna, čo je aj viac ako oficiálny počet obyvateľov Slovenska. Časť Slovákov pritom vlastní viac ako len jednu platobnú kartu a platí fakt, že čím sú ľudia majetnejší, tým viac kariet vlastnia.
Až vyše 80 percent kariet je na Slovensku bezkontaktných, čo tiež podporuje skutočnosť, že Slováci viac siahajú po bezhotovostných platbách. Tak, ako v minulosti Slováci platili malé sumy hotovosťou, tak sa v posledných rokoch situácia mení v prospech bezkont...
Zostáva vám 85% na dočítanie.