Beata Javorciková je hlavnou ekonómkou Európskej banky pre obnovu a rozvoj už takmer tri roky.EBOR
StoryEditor

Kľúčom k úspešnej tranzícii je ochrana zamestnancov, a nie pracovných miest

25.11.2021, 23:00
Hlavná ekonómka Európskej banky pre obnovu a rozvoj v rozhovore pre HN opísala, ako najlepšie zmierniť dosahy zmien, ktorými prechádza v súčasnosti celá ekonomika vzhľadom na klimatickú krízu.

Ja sama pochádzam z baníckeho regiónu a prednedávnom bolo oznámené, že zatvárajú ďalšiu baňu.

To je veľmi náročné.

Bolo to síce očakávané, keďže existujú plány na transformáciu regiónu. Napriek tomu sa ľudia cítia smutní a viac ako dvesto ľudí príde o prácu a ďalší budú zrejme nasledovať. Aj keď sa o zatváraní dlhodobo hovorilo, v momente, ako prišlo definitívne oznámenie, že sa bane zatvárajú, ľudia nemajú čo robiť a nemajú kam ísť.

Závislosť od uhlia je jedným z dôvodov, prečo je zelená tranzícia v mnohých regiónoch veľmi náročná. Na uhlie a najmä jeho ťažbu je naviazaných veľa priamych aj nepriamych pracovných miest. Napríklad v Kazachtane sú to dve percentá celkovej zamestnanosti a v Bosne a Hercegovine je to 2,5 percenta. Samozrejme, aj vo vašom regióne je to rovnako veľmi dôležitý faktor. V krajinách ako Mongolsko tvorí uhlie viac ako tretinu celkového exportu.

V čom je teda problém pri transformácií týchto regiónov?

Často si myslíme, že pracovné miesta naviazané na baníctvo sa dajú ľahko identifikovať, keďže je tu jasne definovaná skupina baníkov. Očakávania sú teda také, že keď sa zatvoria bane, bude jednoduché im pomôcť. Problémom však je, že v takýchto regiónoch je na bane a baníctvo naviazaný celý ekosystém a dosahy zatvorenia baní tak idú oveľa ďalej.

Nedávno som napríklad hovorila s primátorkou mesta Zabrze v Poľsku, kde v minulosti zatvorili desať baní, čo, samozrejme, spôsobilo vysokú nezamestnanosť. Celú túto fázu síce majú oni sami za sebou, pripravujú sa však na to, že okolité regióny budú zatvárať bane. Pretože aj to na nich bude mať vplyv.

Ako sa teda dá pomôcť baníkom, ktorí prichádzajú o pracovné miesta?

Treba povedať, že v posledných dvoch dekádach sme videli veľké šoky – globalizáciu a technologický vývoj. Viedlo to k veľkým nárastom v nerovnosti. Jasne to vidieť v Spojených štátoch alebo napríklad v Británii. Predpoklad vždy bol, že keď príde šok a ľudia prídu o prácu, tak si nájdu prácu inde.

Problém však nastáva, že keď veľa ľudí príde o prácu v jednom regióne, tak okolo nič nenájdu. V prípade baníkov je to ešte náročnejšie, lebo množstvo z nich túto prácu zrejme robilo veľmi dlho. Ich rekvalifikácia je o to náročnejšia...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-12-21 23:00:00 - Feat.: - Title: Aby každý žiak zažíval úspech 02 - Modified: 2024-12-20 23:00:00 - Feat.: - Title: Dokumentaristka: To, ako pristupujeme k deťom so znevýhodnením, je dedičstvo komunizmu 03 - Modified: 2024-12-21 04:51:32 - Feat.: - Title: Klimatický expert pre HN: Najdôležitejšie projekty Green Dealu zlyhali, dohoda EÚ potrebuje obrovský reštart 04 - Modified: 2024-12-19 23:00:00 - Feat.: - Title: Putin stavil na „zázračné“ rakety stredného doletu. Pomôžu Rusom na ukrajinskom fronte tajomné Orešniky? 05 - Modified: 2024-12-17 13:00:00 - Feat.: - Title: ROZHOVOR Jaro Slávik: „Verím v absolútnu náhodu.“
menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
22. december 2024 09:00