Keď 53-ročná Daphne Caruanová Galiziová štartovala v októbri svoje auto, netušila, že to bude poslednýkrát. Nepríjemné obavy ju však sprevádzali už pár týždňov predtým a sťažovala sa, že sa jej niekto vyhráža smrťou.
A obavy sa aj, bohužiaľ, vyplnili, keď maltskú novinárku zabila bomba nastražená v aute. Smrtiaci výbuch zasiahol aj novinársku obec a vyvolal obavy o prácu novinárov.
Galiziová sa totiž venovala investigatívnej žurnalistike, zameriavala sa hlavne na korupciu na Malte. Patril jej osobný blog Running Commentary, ktorý bol pre Malťanov často lepším zdrojom informácií než miestne médiá. Blog uzavrel svoju existenciu jej posledným postom o kauze Panama Papers len krátko pred novinárkinou smrťou.
Dokumenty odhaľovali viaceré účty politikov či verejne známych osôb v daňových rajoch.
Galiziová našla ich dosah aj na Malte v podobe premiéra Josepha Muscata a jeho rodiny s napojením na offshorové firmy. Na ich panamský účet mali smerovať aj úplatky z Azerbajdžanu.
Malta sa preto počas svojho predsedníctva v Rade Európskej únie začala pre škandál zmietať v politických turbulenciách. Vláda padla a konali sa predčasné voľby, v ktorých však Muscat obhájil svoju pozíciu. Sám priznal, že novinárka mala viacerých nepriateľov vrátane jeho.
Ako však sám podotkol, bola to jej práca. Maltská polícia zadržala desať podozrivých z jej vraždy, troch z nich aj obvinila.
Bez politickej zodpovednosti
Vra...
Zostáva vám 85% na dočítanie.