Viacerí ľudia nielen v Spojených štátoch prestávajú dôverovať Facebooku a svoje kontá sa rozhodli zmazať.Reuters
StoryEditor

Facebook zažíva najväčší škandál

18.04.2018, 00:00
Sociálna sieť narazila na limity bezpečnosti.

Zneužitia dát na Facebooku konzultantskou spoločnosťou Cambridge Analytica pošramotilo imidž obľúbeného sociálneho média. Išlo totiž až o 87 miliónov údajov používateľov, ktoré spoločnosť využila na podporu súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa v prezidentskej kampani v roku 2016. To všetko po predchádzajúcom vývoji softvérových nástrojov. Kauza sa prevalila začiatkom marca a spôsobila nielen stratu dôvery u vyše dvoch miliárd používateľov Facebooku, ale aj prepad akcií. Pre vyvodenie osobnej zodpovednosti sa minulý týždeň rozhodol aj šéf Cambridge Analyticy Alexander Tayler a z tohto postu odstúpil.

Ako sa ku škandálu postavil šéf Facebooku?

Pán Zuckerberg, bolo by vám príjemné s nami zdieľať názov hotela, v ktorom ste boli minulú noc? Aj to bola otázka, ktorá zaznela na vypočúvaní šéfa Facebooku v Senáte. „Senátor, keď nám Cambridge Analytica povedala, že nevyužíva dáta a vymazala ich, považovali sme to za uzavretý prípad. Keď sa na to pozriem retrospektívne, bola to očividne chyba,“ ospravedlnil sa na schôdzi právneho a obchodného výboru Senátu Spojených štátov Zuckerberg. Uistil tiež, že Facebook zmenil svoju politiku, aby túto chybu už nezopakoval.


Zuckerberg následne aj pred Snemovňou reprezentantov priznal, že sám sa stal obeťou krokov Cambridge Analyticy. Mrzí ho, že jeho spoločnosť nedokázala zaistiť bezpečnosť osobných dát používateľov, a zodpovednosť zobral na seba. Išlo o pozitívny krok, keďže Facebook predtým čelil kritike, že sa na väčšiu reakciu po prevalení kauzy neodhodlal skôr.

Upokojil tiež, že Facebook v Rusku neskladuje žiadne dáta a prístup Moskvy k nim je obmedzený. Používatelia majú podľa neho dostatočnú kontrolu nad svojimi osobnými údajmi. Okrem toho, spoločnosť začala...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-06-29 07:13:07 - Feat.: - Title: Instagram a Facebook odstraňujú príspevky ponúkajúce interrupčné tabletky 02 - Modified: 2022-06-28 14:11:57 - Feat.: - Title: Spoločnosť Meta zablokovala profil ďalšiemu slovenskému dezinformátorovi. Redakcii sa vyhrážal žalobou 03 - Modified: 2022-06-21 14:00:00 - Feat.: - Title: Králik superhrdina. Zrazilo ho auto, v nárazníku prežil jazdu dlhú 48 kilometrov 04 - Modified: 2022-06-20 12:25:52 - Feat.: - Title: Konšpirátori dostávajú zabrať. Po Blahovi zrušila Meta aj extrémistický Kulturblog 05 - Modified: 2022-06-20 13:31:20 - Feat.: - Title: Realita bežných Rusov sa výrazne zmenila. Ako vyzerá život v ich paralelnom vesmíre?
menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
30. jún 2022 03:58