Minulý štvrtok zasadol po prvýkrát americký Kongres v novom zložení, o ktorom rozhodli novembrové voľby. Demokrati získali v Snemovni reprezentantov väčšinu a republikánskemu krídlu prezidenta Donalda Trumpa zostala už iba prevaha v Senáte. Premietnuté na čísla, v 435-člennej Snemovni majú demokrati dnes 235 kresiel, v stočlennom Senáte republikáni 53 mandátov.
„Oba tábory si budú chcieť zapísať voľby ako víťazstvo v istom smere. Znamená to, že do veľkej miery sa budú musieť naučiť spolupracovať, alebo to bude znamenať obdobie vyhrotenej konfrontácie,“ prognózoval po voľbách analytik z Nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli.
Trump sa síce výsledkom tešil, na druhej strane sa však už vtedy vynáral problém, že svoje ciele bude ťažšie presadzovať. Jedným z nich bol práve múr na hranici s Mexikom. „Po dvoch rokoch temnoty majú demokrati prostriedky, ako bojovať späť,“ opisoval vtedy zmenu v rozložení síl v analýze na BBC reportér Anthony Zurcher.
HN sa v otázkach a odpovediach pozreli na kauzu výstavby múru.
1. Ako financovanie múru ochromilo USA?
Situácia na seba nenechala dlho čakať a na stole Kongresu sa ocitol finančný spor s Trumpom, vďaka ktorému nemalo od konca decembra viacero federálnych úradov peniaze na svoju prevádzku pre vládny shutdown. Ten nastáva, keď sa neschváli financovanie fed...
Zostáva vám 85% na dočítanie.