S energickou Camillou Wirseenovou zo Švédska sa zoznamujeme pred nákupným centrom v Nairobi, kde podobne ako v jeho mnohých častiach nie je o ruch núdza. Ospravedlňuje sa za svoje desaťminútové meškanie, no my sa len pousmejeme. V Keni sme si už zvykli aj na hodinové čakanie. Sadáme do jej auta, ktoré nám svojou odolnosťou naznačuje, že by nás odviezlo na safari. Smerujeme však do Kibery – najväčšieho slumu v Nairobi, najväčšieho mestského slumu v Afrike a jedného z najväčších na svete. A hlavne do oblasti, kde slovo chudoba nemusíme hľadať v slovníku. Na život v nej je tu odsúdených okolo 250-tisíc ľudí.
Turistika za chudobou
„Veľa turistov navštevuje Kiberu, lebo chcú vidieť, aké je to žiť v chudobe. Považujem to za nechutné, len tak sa pozerať z okna na tú biedu,“ predostiera Camilla svoj postoj k návštevám turistov.
Pôvodne architektka, fotografka aj učiteľka v jednej osobe pomáha v slume prostredníctvom rôznych organizácií už 10 rokov. Pôvodne často cestovala, posledné tri roky však s menšími prestávkami žije v Keni a našla si tu aj priateľa. K jej najnovším aktivitám patrí turistický obchod Ghetto Gifts, ktorý otvorila pred tromi mesiacmi. Práve pomocou neho chce vytiahnuť turistov z útočísk áut do ulíc Kibery – aby videli, ako tu obyvatelia žijú.
Tam, kde je chudoba, je aj kriminalita, ku ktorej sa ľudia zvyknú utiekať s cieľom zabezpečiť si lepšie podmienky. Obchod sa preto nachádza na bezpečnej ulici v okolí mešity a policajnej stanice. ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.