Až dve tretiny dnešných žiakov a študentov budú podľa odhadov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj pracovať v odvetviach a profesiách, ktoré v súčasnosti ešte neexistujú. Naopak, v dôsledku pokračujúcej automatizácie a rýchleho technologického rozvoja dve tretiny aktuálnych pracovných miest zaniknú, prípadne sa výrazne zmenia.
Aj preto musia firmy a vlády už dnes premýšľať nad tým, ako transformáciu zvládnuť tak, aby na ňu boli ekonomika i pracovný trh čo najviac pripravené a minimalizovali sa negatívne dosahy na zamestnávateľov i zamestnancov. Na zmeny sa zároveň chystajú aj headhunteri. Za niekoľko uplynulých rokov sa im výrazne rozšírilo portfólio pozícií, na ktoré hľadajú vhodných ľudí.
Prečítajte si, akým vývojom prešiel v poslednom období sektor ľudských zdrojov, ako doň zasahuje raketový nástup nových technológií aj čo to bude znamenať pre slovenský pracovný trh.
1. Ako sa na Slovensku zmenil trh práce?
Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré najvýraznejšie zasiahla transformácia pracovného trhu. Vývoju a novej situácii sa museli prispôsobiť aj takzvaní headhunteri, teda lovci špičkových profesionálov na pracovnom trhu. „Keď si vezmete obdobie od roku 2002 d...
Zostáva vám 85% na dočítanie.