Do Číny chodíte ako na hodiny klavíra. Kedy ste tam boli naposledy?
V januári. Odlietal som odtiaľ dvadsiateho.
Zachytili ste tam nejaké signály o koronavíruse?
Večer pred odletom som sedel s obchodnými partnermi a jeden z nich spomenul prvé prípady v Pekingu. Priznávam, v tom okamihu mi koronavírus nič nehovoril. Celé sa to spustilo po tom, ako som doletel na Slovensko.
Poznáte mentalitu Číňanov. Mali by sme sa nimi v čase pandémie niečím inšpirovať?
Majú iný politický systém, ale toto nie je téma na porovnávanie zriadení. Po mojich častých návštevách môžem potvrdiť ich silné osobné nasadenie. Dôverujú Číne a svojej vláde. Vo všeobecnosti tam vládne spokojnosť, hoci kritické poznámky jednotlivcov sa opakujú pravidelne. Nenájdete tam však masívne vrstvy, ktoré by sa orientovali protištátne. Systém funguje. Aj s niektorými zaujímavými pracovnými návykmi.
Napríklad?
Po obedňajšej prestávke si radi pospia, takže si doprajú jedenapolhodinovú pauzu, minimálne. Potom sa im pracovný čas natiahne do večerných hodín. Táto zvyklosť sa dodržuje v celej krajine. Pracujú aj v sobotu.
Vráťme sa k pôvodnej otázke. Vašu odpoveď máme chápať tak, že zabrzdiť nákazu im pomohol iný typ politického systému?
Jedenapolmiliardová Čína je štátom, ktorý má vnútornú správu oveľa senzibilnejšiu ako päťmiliónové Slovensko. Tieto dve krajiny sa nedajú porovnávať. Obdobne Európska únia je podstatne viac národnostne a správne diferentná. Čína má väčšiu správnu integr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.