StoryEditor

V otázke smart cities ste inšpiráciou

18.09.2020, 00:00
Bohaté krajiny stále nezvládli veľkú časť najpálčivejších problémov súčasnosti, tvrdí pre HN Aziza Akhmouch, pravá ruka šéfa OECD pre rozvoj miest a urbánnu politiku.

Reprezentujete exkluzívny klub najbohatších krajín sveta. Robia podľa vás ekonomické veľmoci dostatočne veľa pre to, aby pomohli rozvojovému svetu zbaviť sa chudoby?
V prvom rade chcem zdôrazniť, že rozvinuté ekonomiky krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj majú ešte stále veľmi veľa práce s tým, aby zabezpečili udržateľný rozvoj na svojom vlastnom území. Toto je dôležitá vec, ktorú treba nahlas vysloviť. Mnohé z týchto štátov totiž zatiaľ nezvládli vyriešiť najpálčivejšie otázky, ktorým momentálne čelia.

Ktoré otázky máte konkrétne na mysli?
Ide napríklad o prechod na lokálnu ekonomiku, digitalizácia väčšiny z hlavných činností, riešenia v oblasti budúceho usporiadania trhu práce, nárast počtu obyvateľov či migrácia. Samozrejme, rozvinuté ekonomiky vykonávajú takisto veľa práce v rozvojových štátoch. A to buď prostredníctvom tradičných programov rozvojovej pomoci alebo čoraz viac aj vo forme vzájomnou spolupráce v oblasti materiálneho zabezpečenia, vzdelávania či technickej asistencie. Čím ďalej tým viac aktivít vidíme taktiež v decentralizovej rozvojovej spolupráci, ktorá sa týka napríklad rodovej rovnosti alebo adaptácii na prebiehajúce klimatické zmeny. Je pravda, že je toho veľa, čo môžu urobiť mimo svojich hraníc. Avšak radi by sme vyslali svetu jasný odkaz, že bohaté krajiny musia napraviť aj u seba doma mnoho vecí, ktoré úplne nefungujú tak, ako by mali.


Môže rozvoju pomôcť viac investícií do inovácií, výskumu a vývoja?
Jednoznačne áno. Som totiž presvedčená o tom, že nemôžeme mať produktívne a konkurencieschopné mestá, ak do celého procesu ich rozvoja dostatočne nezapojíme všetky dostupné páky a prostriedky, ktoré nám umožnia naplno využiť potenciál inovácií. A tým nemám na mysli iba technologické či digitálne inovácie. Existuje ďalšia rovnako dôležitá oblasť, ktorá formuje inteligentné mestá budúcnosti. Je to pohľad, ktorým sa pozeráme na inovácie v oblasti verejného sektora....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-10-02 09:21:14 - Feat.: - Title: Myslel som, že návrat Fica ľudia nedovolia, hovorí otec zavraždeného novinára Kuciaka 02 - Modified: 2023-10-01 13:22:17 - Feat.: - Title: Peter Pellegrini: Predbehli sme všetky strany, ktoré tu tri a pol roka vládli 03 - Modified: 2023-09-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Moderátorka Pavlína Wolfová: Keď sa rozsvieti červená, všetky ťažkosti zmiznú 04 - Modified: 2023-09-28 14:13:28 - Feat.: - Title: Dáta z kozmu? Európa je lídrom, v niečom sme lepší než NASA či Čína, tvrdí pre HN šéf vesmírneho programu EÚ 05 - Modified: 2023-09-26 13:00:00 - Feat.: - Title: ROZHOVOR s tvorkyňou Sex Education: Je lepšie skončiť v najlepšom, ako niečo zbytočne naťahovať
menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
03. október 2023 23:39