Veľa ľudí na Pobreží Slonoviny je závislých od sivej ekonomiky. Privyrábajú si napríklad predajom ovocia či zeleniny.Reuters
StoryEditor

Slonovinový zázrak pribrzdila kríza

02.11.2020, 23:00
Pobrežie Slonoviny sa profiluje ako ekonomický líder západnej Afriky, bojuje však s detskou prácou, korupciou i hlbokými sociálnymi rozdielmi.

Vysoko nadpriemerné tempo rastu ekonomiky, ktoré v priebehu uplynulých piatich rokov nekleslo pod sedem percent hrubého domáceho produktu, nízka miera nezamestnanosti pohybujúca sa okolo troch percent či relatívne malý verejný dlh.


Avšak zároveň slabo rozvinutá infraštruktúra, vážne nedostatky v sociálnej oblasti, obrovské majetkové rozdiely medzi obyvateľmi, vojenské prevraty v minulosti aj problémy s detskou prácou. To všetko charakterizuje Pobrežie Slonoviny, krajinu ležiacu na brehoch Guinejského zálivu, ktorá sa snaží samu seba profilovať ako hospodárskeho lídra západnej Afriky.


Prečítajte si, akým vývojom prešla ekonomika bývalej francúzskej kolónie za posledné roky, s ktorými problémami bojuje aj čo jej má pomôcť udržať vysoké tempo hospodárskeho rastu v najbližšej budúcnosti.

Dekáda rýchleho rozvoja
Striedanie lídrov, presun hlavného mesta z Abidjanu do Yamoussoukra, neutíchajúce boje medzi vládnymi jednotkami a rôznymi povstaleckými frakciami, ktoré sa snažili uchopiť moc. Aj tým si za ostatné štyri dekády prešla krajina, ktorá začiatkom augusta tohto roka oslávila presne 60 rokov od získania nezávislosti od Francúzska.


Veľa vecí sa zmenilo v decembri 2010, keď sa k moci dostal súčasný prezident Alassane Ouattara. Presadil významné ekonomické reformy, stavil na rozsiahle verejné investície do infraštruktúry, pritiahol zahraničných investorov z Číny, Európy aj ďalších kútov sveta. Za dekádu jeho vlády sa hrubý domáci produkt na obyvateľa viac ako zdvojnásobil. To isté platí i o celkovom objeme HDP, ktorý sa z vyše 25 miliárd dolárov v roku 2010 zvýšil na vlaňajších takmer 60 miliárd. „Jediné obdobie, keď sa ekonomike Pobrežia Slonoviny takto darilo, krajina zažila v dvoch dekádach po získaní samostatnosti,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-08-04 13:14:35 - Feat.: - Title: Mnohé európske krajiny pri poslednej vlne horúčav zaznamenali výrazný nárast počtu úmrtí, teplota zabíja 02 - Modified: 2022-08-03 10:19:44 - Feat.: - Title: Prečo zaostávame za Nemeckom? Na Slovensku pracuje príliš málo ľudí, tvrdia analytici 03 - Modified: 2022-08-02 13:54:51 - Feat.: - Title: Slovensko výrazne spomalilo v dobiehaní najvyspelejších krajín Únie. Kde všade nám uniká vlak? 04 - Modified: 2022-07-28 19:45:07 - Feat.: - Title: Nemecký Hannover vypne teplú vodu a v zime priškrtí kúrenie, plyn treba šetriť 05 - Modified: 2022-08-01 13:00:00 - Feat.: - Title: Chvíľu svadba, chvíľu rozchod: Kríza vo vzťahu sa dá prekonať a dokonca vám môže aj pomôcť
menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
08. august 2022 06:16