Ešte pred desiatimi rokmi, keď lídri eurozóny bojovali s dlhovou krízou v Grécku a ďalších južanských krajinách, patrila medzi premiantov čierneho kontinentu. V roku 2012 po dlhšom období pozoruhodného ekonomického rastu sa zaradila medzi tých pár afrických štátov, ktoré si mohli dovoliť vstúpiť na medzinárodný dlhopisový trh. Záujem o jej bondy a dôvera investorov boli také vysoké, že si požičiavala dokonca lacnejšie než v tom čase problémové Španielsko.
Po ôsmich rokoch je všetko inak. Verejný dlh Zambie za krátky čas narástol do astronomických výšok a krajina ho prestáva zvládať splácať. Reálne jej tak hrozí, že sa stane prvou africkou ekonomikou, ktorá zbankrotuje od roku 2005. Teda od okamihu, keď Svetová banka a Medzinárodný menový fond odpustili trom desiatkam najzadlženejších afrických štátov pohľadávky v hodnote desiatok miliárd eur.
Prečítajte si, čím si zambijská ekonomika prešla v uplynulých dekádach, s akými problémami aktuálne bojuje, kto sa ju snaží vytiahnuť z najhoršieho aj ktoré segmenty by jej mali pomôcť k opätovnému štartu.
Výkladná skriňa Afriky
Severná Rodézia, ako sa Zambia nazývala ešte v polovici minulého storočia, bývala výkladnou skriňou britskej koloniálnej ríše v južnej polovici afrického kontinentu. Briti tu budovali dopravnú infraštruktúru, ťažili medené rudy, ktoré následne vyvážali do Európy, a postarali sa o rozvoj poľnohospodárstva i niektorých ďalších odvetví.
Po rozpade konceptu afrického kolonializmu získala Zambia v polovici 60. rokov minulého storočia samostatnosť. Vlády sa čoskoro ujali komunisti, ktorí na takmer 30 rokov zaviedli v krajine diktatúru. Znárodnili zahraničné spoločnosti, potlačili súkromné podn...
Zostáva vám 85% na dočítanie.