„Situácia v Rangúne aj v ďalších mjanmarských mestách je mimo akéhokoľvek normálu. Všade sú vojenské a policajné stráže. Ja síce môžem vychádzať von, avšak doma sa vôbec nezdržiavam. Ako novinár sa z bezpečnostných dôvodov presúvam z miesta na miesto. Nikde nezostávam príliš dlho.“ Týmito slovami opísal v sobotu pre HN Hein Ko Soe, popredný redaktor periodika Frontier Myanmar, aktuálnu situáciu v jeho krajine po vojenskom prevrate zo začiatku minulého týždňa.
Vzápätí sa odmlčal – armáda po zablokovaní sociálnych sietí vypla až do nedeľňajšieho poludnia rovno celý internet, aby ľudia nemohli hromadne organizovať protestné zhromaždenia a posielať do zahraničia svedectvá o dianí v krajine.
Lídrom vojenskej junty to však príliš nepomohlo. Cez víkend vyšli do ulíc bývalej metropoly Rangún aj iných miest desaťtisíce ľudí, aby vyjadrili hnev a rozhorčenie nad uväznením populárnej líderky Aun Schan Su ťij i ďalších vládnych predstaviteľov.
Prečítajte si, čo sa v 55-miliónovej krajine na juhovýchode Ázie deje a prečo by sme to mali pozorne sledovať i my vo vzdialenej Európe.
Tanky v uliciach
Apríl 2018. Hneď po opustení priestorov medzinárodného letiska v Rangúne vyrážam do najbližších uličiek s cieľom stopnúť si prvý mototaxík. V tom hneď z prvého domu vybehnú malé deti, namieria na mňa pištole, pušky či samopaly a stlačia spúšť. Našťastie, zbrane sú len umelé a z ich hlavní namiesto guliek vyletia prúdy vody. So smiechom sa stratia vo dvore. Táto situácia sa opakuje pri každom jednoduchom domčeku. Občas sa k deťom pridajú dospelí, tí však už so záhradnými hadicami či s vedra...
Zostáva vám 85% na dočítanie.